Arabaşı Çorbası Tarifi

0
Arabaşı Çorbası Yapılışı
Arabaşı Çorbası Yapılışı

Arabaşı çorbası, geleneksel lezzetlerimizden biridir. Hamuruyla ve çorbasıyla oldukça besleyici olan arabaşı çorbasının nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz? Hiç üzülmeyin, sizlere vereceğimiz tarif sayesinde, bu çorbayı ustalara taş çıkarırcasına başarılı bir şekilde yapabileceksiniz.

Arabaşı Çorbası Malzemeleri

Arabaşı çorbası malzemeleri, çorba ve hamur yapımında kullanılan malzemeler olarak ikiye ayrılır. Öncelikle çorba yapımında kullanılan malzemelere bakalım. Çorbanın en önemli malzemeleri tavuk ve undur;

  • Tavuk parçası (Etli kısmı)
  • Pul biber
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1-1,5 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 kaşık un
  • 6 su bardağı sıcak su ya da tavuk suyu

Arabaşı çorbasının hamuru için;

  • 1 litre su
  • 10 yemek kaşı un
  • Yeterli miktarda tuz
Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır?
Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır?

Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır?

Arabaşı çorbası nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek için hazırladığımız bu yazımızda artık çorbamıza başlayabiliriz. Hamurun, 3-4 saat beklemesi gerekli olduğundan, öncelikle çorbanın hamuru yapılır. Biz de arabaşı çorbası için önce hamurun yapımına geçiyoruz.

Arabaşı Çorbası Hamuru Nasıl Yapılıyor?

6 bardak suyun üçü, bir tencereye boşaltılır. Su kaynatılır. Un kaynayan suya azar azar atılır ve karıştırılır. Un asla yanmamalıdır ve kokusu çıkana dek kavrulmalıdır. Hamur pürüzsüz olmalıdır. Unu karıştırırken zorlanmak, hamurun istenen kıvama geldiğini gösterir. Hamur, ıslatılmış bir akrilik tepsiye konulur ve 3-4 saat bekletilir.

Akrilik Mor Tepsi
Akrilik Mor Tepsi

Arabaşı Çorbası Yapımı

Arabaşı çorbası yapımı ise tavuğun haşlanmasıyla başlıyor.  Burada önemli nokta, tavuğun fazla suyla haşlanmasıdır. Zira bu su çorbada kullanılacaktır. Tavuk yeterince haşladığında tencereden çıkarılır.

Arabaşı Çorbası Tarifi

Arabaşı çorbası tarifi için, sırada haşlanan tavukların didiklenmesi işlemi var. Ayrı bir tencere içerisine tereyağı ve un kavrulur. Kavrulan una salça ve pul biber eklenir. Bu karşıma, tavuk suyu eklenir. Karışım, topaklanma olmaması için sürekli karıştırılır.

Arabaşı Çorbası Tarifi
Arabaşı Çorbası Tarifi

Arabaşı Çorbasına Tavuk Etleri Ekleniyor

Arabaşı çorbasına tavuk etleri ekleniyor, kaynayan tavuk suyunun içerisine didiklenen tavuk etlerinin atılması artık son aşamadır. Çorba, kıvam bulana dek kaynatılır. İşte hem lezzetli hem besleyici arabaşı tarifi bu şekildedir. Çorbanın hamuru dilimlenir ve çorbayla birlikte tüketilir. Yapacak olanlara, afiyet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here