Ayvalık Tostu Tarifi

0
Ayvalık tostu tarifi
Ayvalık tostu tarifi

İçinde yok yok, seveni çok, sevmeyeni yok… Neden bahsediyoruz tabi ki Ayvalık tostu! İsmini ortaya çıktığı memleketten alan Ayvalık tostu içerisinde farklı lezzetlerin yakaladığı muhteşem uyumla ünlü. Öyle ki sırf bu tadı yerinde denemek için Ayvalık’a gidenler var. Ama ben oralara kadar gidemem işim gücüm var diyenlerdenseniz Ayvalık tostu tarifi sizler için geliyor.

Ayvalık tostu
Ayvalık tostu

Malzemeler;

  • Ayvalık köy tost ekmeği
  • 6 dilim kaşar
  • 3 adet sosis
  • 4 dilim sucuk
  • 4 dilim salam
  •  3 kaşık Rus salatası
  • 2 kornişon turşu
  • Sıvı yağ
  • Domates

Ayvalık Tostu Nasıl Yapılır?

Ayvalık tostu yapımına başlarken öncelikle ürünlerinizi doğrayarak işe başlamalısınız. Bunun için de https://www.ews.com.tr/ews-akrilik-bal-rengi-buyuk-kesme-tahtasi adresinde bulabileceğiniz EW’s kesme tahtasını kullanarak sosis, salam, kaşar peyniri, kornişon turşu ve domatesi jülyen şekilde dilimlemelisiniz. Daha sona sıvı yağ eklediğiniz tavada salam, sucuk ve sosisleri bir arada soteleyin.

EWs akrilik bal rengi büyük kesme tahtası
EWs akrilik bal rengi büyük kesme tahtası

Ekmeklerinizi Tavada Isıtmalısınız

Sonrasında dilimlediğiniz Ayvalık köy ekmeklerini ısıttığınız tavaya alın ve başka bir tava ya da ısıya dayanıklı bir tabak yardımıyla ekmeklerinizin üzerine bastırarak ısınmasına yardımcı olun. Ekmekleri tavada ters çevirerek aynı işlemi tekrarlayın. Her iki tarafını da ısıttıktan sonra Ayvalık tostu içindekileri yerleştirmeye başlayın. Tavadan almadan ekmeğinizin üzerine önce kaşar peynirleri yerleştirin. Ardından tavada sotelediğiniz salam, sucuk, sosis karışımını koyun.

Ayvalık tostu içindekileri
Ayvalık tostu içindekileri

Etlerinizi Soteleyerek Tosta Ekleyin

Sotelediğiniz etlerin üzerine Rus salatasını dilimlediğiniz domatesleri kornişon turşusunu koyun ve üzerini tekrar kaşarla kapatarak dilimlediğiniz ekmeği yerleştirin. Daha sonra tekrar bastırma işlemi uygulayın ve bunu ekmeği çevirerek tekrarlayın. Kaşar peynirleriniz erimeye başladığında ocağın altını kapatabilirsiniz. Sıcak bir çayla servis edeceğiniz Ayvalık tostunuz hazır, afiyet olsun.

Ayvalık Tost Ekmeği Olması Şart Değil

Ayvalık tost ekmeği özel bir ekmektir. O bölgeye has olan ekmek tostun lezzetini arttırıcı bir unsurdur. Ancak bulunması metropoller haricinde pek mümkün değildir. Marketlerde ve o bölgeye yakın fırınlarda yapılma imkânı yüksek olsa da Ayvalık tost ekmeği bulamamanız tostunuzu yapmaya engel değildir. Normal ekmeklerle ve tost ekmekleriyle de gayet lezzetli Ayvalık tostu yapabilirsiniz. Ayvalık tostu yapımında kullandığınız etleri sotelemek hem ısınması için hem de içerisindeki lezzetin ekmeğe tam olarak geçmesi için önemli bir detaydır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here