Bakla Yemeği Tarifi

0
Bakla tarifi
Bakla tarifi

Yazın müjdeci sebzelerinden biri olan bakla baharın gelmesiyle manav tezgâhlarındaki yerini alır. Kimi sadece tanesini sever kimi çiğ, kimi ise haşlanmış yer. Favası dışında zeytinyağlı yemeği de oldukça lezzetli olan bakla yemeği tarifi sizler için hazırlandı.

Bakla yemeği
Bakla yemeği

Malzemeler;

  • 1 kilo yeşil bakla
  • 1 kuru soğan
  • Sıvı yağ
  • Yarım limon
  • 1 tepeleme yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • Tuz
  • Pul biber
  • Karabiber

Bakla Yemeği Yapılışı

Bakla yemeğini pişirmek için öncelikle baklalar temizlenip ayıklanır ve ortadan bölünerek küçültülür. Ardından baklanın kararmaması için ayrı bir kapta limon suyu ve un karıştırılarak bakla bu suda dinlenmeye alınır.

Baklaları Unlu Suda Bekleterek Kararmanın Önüne Geçin

Sonrasında yıkanıp yemeklik doğranan kuru soğan yağ ile tencereye alınır ve kavrulur. Soğan pembeleştikten sonra salçası eklenir ve kavurma işlem devam eder. Baharatlarda eklendikten sonra unlu suyu akrilik süzgeç ile süzülen baklalar tencereye eklenir. Süzgeç modelleri https://www.ews.com.tr/ews-akrilik-pembe-jolly-suzgec adresinde.

EWs Akrilik Pembe Jolly Süzgeç
EWs Akrilik Pembe Jolly Süzgeç

Sıcak Su İle Pişirin

Tenceredeki soğanlı karışımla kavrulan baklaların üzerini geçecek kadar sıcak su eklenir ardından tuzu ve şekeri de eklenen yemeğin kapağı kapatılır. Kaynayana kadar yüksek ateşte kaynadıktan sonra ise kısık ateşte pişen yemek baklalar yumuşadıktan sonra kapatılır.

Baklanızı Yoğurtla Tatlandırabilirsiniz

İster ılık isterseniz de soğuk servis edeceğiniz bakla yemeği hazır, afiyet olsun. Bakla kararmasıyla ünlü bir sebze olduğu için yıkandıktan sonra bekletildiği unlu limonu su en önemli ayrıntıdır. Bu suda beklettiğiniz takdirde baklalarınız yeşilliğini koruyacaktır. Bakla yoğurtla tüketilebilen bir yemektir bu sebeple servis etmeden önce üzerine yoğurt ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda dereotuyla süsleyerek de servis edebilirsiniz.

Bakla yemeği tarifi
Bakla yemeği tarifi

Unlu Su Bakla Yemeğinize Kıvam Verecektir

Bakla yemeğini daha kısa sürede pişirmek isterseniz düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Ancak normal ateşte ağır ağır pişsin istiyorsanız normal tencere işinizi görecektir. Baklayı pişirirken dilerseniz salça kullanmayıp sadece zeytinyağlı yapabilirsiniz. Baklaların kılçıklarını ayıklamak için bıçak yerine kabak soyacağı da size kolaylık sağlayacaktır. Baklanın kararmaması için kullanılan unlu su aynı zamanda pişerken de yemeğe hafif bir kıvam verecektir bu sebeple süzüldükten sonra tekrar yıkanmamalıdır. Bakla pişirirken dilerseniz taze soğan taze sarımsak da ekleyerek farklı lezzetler elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here