Böğürtlen Reçeli Tarifi

0
Böğürtlen reçeli
Böğürtlen reçeli

Malzemeler

•    2 kilogram böğürtlen
•    4 su bardağı toz şeker
•    5 su bardağı su
•    1 yemek kaşığı limon suyu
•    3 adet karanfil

Hazırlanışı

Böğürtlen reçeli yapımı için saplarından ayrılmış böğürtlenler küp şeklinde ince ince dilimlenir. Sonrasında bir kapta böğürtlenlerin üzerine belirlenen miktarda toz şeker ilave edilir ve bir kenarda yarım saat bekletilir. Bekleme süresi son bulduğunda karışım işlem kolaylığı için tercih edilecek derin bir tencereye ilave edilir.

Böğürtlen reçeli yapımı
Böğürtlen reçeli yapımı

Ocağın altı kısık olmak koşulu ile 45 dakika böylece sürekli karıştırılarak pişirilen karışıma su ilave edilir. Bu şekilde karıştırılma bırakılır ve tencerenin kapağı yarım kapatılır. Bu sırada ocağın altı açılır ve 10 dakika pişirime devam edilir. Ocağı tamamen kapatmaya üç dakika kala limon suyu ve karanfil ilave edilerek tencerenin ağzı tamamen açık şekilde üç dakika pişirim devam ettirilir. Pişirme sonlandırıldıktan 15 dakika sonra karışım cam kavanoza alınır ve buzdolabının üst raflarında saklanır.

Servis

Böğürtlen reçeli sunumu için küçük kaseler kullanılır. Kaselerle tamamlayıcı renk taşıyan tepsinin üzerine ufak karelerden oluşan bir dantel konulur. Dantel üzerinde kase içerisinde reçel soğuk olacak şekilde ilave edilir. Tepsinin üzerine misafirin görüş açısına göre ön tarafta  ve sapı sol yanda olacak şekilde gümüş bir kaşık konulur. Tepsi üzerine misafirin bakış açısına göre sol tarafta olacak şekilde taze yıkanmış ve saplarından ayrılmış böğürtlenlerden üç dört adet konulur. Tanelerin altına beyaz, mavi veya yeşil renkli peçeteler yarıya katlanmış şekilde konulur. Dekoratif peçetelere https://www.ews.com.tr/ews-dekoratif-5-li-pecetelik adresinden ulaşabilirsiniz.

EWs dekoratif 5'li peçetelik
EWs dekoratif 5’li peçetelik

Püf noktalar

Böğürtlen reçeli tarifi çok uzun olması amacıyla cam kavanozda muhafaza edilmelidir. Reçelin hazırlanış aşamasında elde edilen böğürtlen kübik parçalarının mümkün olduğu kadar birbiriyle aynı büyüklüğe sahip olması estetik ve kıvam açısından çok önemlidir.

Böğürtlen reçeli tarifi
Böğürtlen reçeli tarifi

Faydaları

Günlük E Vitamini ihtiyacının %90’ını ve C Vitamini ihtiyacının %85 ini karşılar. Bağışıklık metabolizmasını güçlendirerek soğuk algınlığında ve gripte tedavi ediciliğe katkı sağlar. Karışımın içerisinde yüksek oranda şeker bulunmasından dolayı kan akış hızı artarak enerji seviyesi zirve yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here