Börülce Salatası Tarifi

0
Börülce Salatası Tarifi
Börülce Salatası Tarifi

Börülce salatası, Ege mutfağından tüm ülkeye yayılmış ve özellikle yaz aylarında oldukça fazla tüketilen bir ara öğündür. Aslında börülce, kuru ve yeşil olarak iki ayrı şekilde tüketilir. Kış mevsiminde kuru börülce, yaz mevsiminde ise taze börülce tercih edilmektedir. Karnıkara ya da siyah göz olarak da bilinmektedir. Kuru hali baklagil olarak nitelendirilir. İki şekilde de, ara öğün ve ana öğün olarak değerlendirebilirsiniz. Tok tutması ve kolay hazırlanmasını yanı sıra, vitamin ve protein kaynağıdır. Şeker dengesini korur, kilo vermeye yardımcıdır ve belki de en önemlisi demir eksikliğine bağlı kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Börülce Salatası Tarifi

Malzemeler

Börülce salatası tarifi vermeden önce malzemelerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 300 gram Kuru Börülce (bir gece önceden ıslatılmış)
  • Yarım demet maydonoz
  • Yarım demet dereotu
  • 1 adet taze soğan
  • 1 adet domates veya kırmızı dolmalık biber
  • İsteğe göre kornişon turşu
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Yarım limon suyu
  • Tuz

Bu malzemelerle 3-4 kişilik bir salatayı 10 dakika gibi kısa bir sürede hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz ara öğün, dilerseniz de ana öğün yanında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Börülce Salatası Tarifi Malzemeler
Börülce Salatası Tarifi Malzemeler

Börülce Salatasının Hazırlanışı

Bir gece önceden ıslattığınız börülceleri, küçük bir tencerede üzerini biraz geçecek bir suda haşlıyorsunuz.

Börülce haşlandıktan sonra soğan, domates ve kornişon turşuyu küp küp olacak şekilde doğruyorsunuz. Daha sonra maydonoz ve dereotunu ince ince doğruyorsunuz.

Börülceleri ve doğradıklarınızı geniş bir salata kasesinde iyice harmanlayarak, lezzetlerin birbirine iyice karışmasını sağlamalısınız.

Hemen arkasından yarım çay bardağı zeytinyağı, yarım limon suyu  -göz kararı sirke de kullanabilirsiniz- ve isteğe göre tuz atıyorsunuz ve salatanız hazır.

Börülce Salatasının Hazırlanışı
Salata Kasesi

Börülce Salatasının Daha Lezzetli Olması İçin Püf Noktalar

Börülce salatası nasıl yapılır sorusunun cevabını aldınız, fakat salatanızın daha da lezzetli olması için; turşuyu tercih etmediğiniz zamanlarda, bir baş sarımsağı ezerek salatanızın içerisine  koymanız lezzetine lezzet katacaktır.

Kırmızı lahana ve kırmızı lahana turşusu da, börülce salatasının lezzetine lezzet katan bir başka püf noktasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here