Çiğ Börek Tarifi

0
Çiğ Börek Tarifi
Çiğ Börek Tarifi

Tatar Kültüründen Bir Lezzet

Ülkemizde Eskişehir iline özgü bir tat olan çiğ börek’in kökeni Tatar kültüründen gelmektedir. Hamur işi çeşidi olan bu lezzetli çiğ börek tarifi damak zevkinize göre az veya çok yağlı olarak pişirilir. Çiğ börek nasıl yapılır tarifi sorunuza ayrıntılı olarak bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

Ana Maddesi: Kıyma, Un, Su

Kolay çiğ börek tarifi için gerekli olan malzemeleriniz 250 gr. kıyma, 2.5 su bardağı un, 1 çay bardağı su, kızartmada kullanmanız için bol miktarda sıvı yağ, 1 çay kaşıgı tuz ve karabiber, 1 çorba kaşığı sirke ve 1 adet kuru soğan’dır. İncecik, taze taze hamurları, içinde bulunan lezzetli kıyma malzemesiyle çiğ börek tarifi için ilk olarak içinin harcını hazırlamanız gereklidir. Kuru soğanı ince ince kesin. Daha sonra kıymanızı soğan, tuz ve karabiber ile karıştırın ve bu hazırladığınız karışıma az miktarda su katıp tekrar karıştırın. Eğer hazırladığınız içinin harcı sulu olmazsa börek kızartılırken kıymalarınız içinde toplanır.

Çiğ börek nasıl yapılır tarifi
Çiğ börek nasıl yapılır tarifi

İnce Açılmış Hamur Parçaları

Çiğ börek tarifi için önemli ve süresi uzun olan hamurun hazırlanmasıdır. 2.5 su bardağı unu büyük bir kaseye boşaltın. Kasenizin ortasını iki yana açıp tuz, sirke ve suyu boşaltın. Hamuru elinizde yapışmayacak şekilde kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Bu hamuru yaklaşık 40 dakika nemli bir bezin altında dinlendirebilirsiniz. Daha sonra dinlemiş hamurdan parçalar halinde avuç büyüklüğünde kopararak toplayın.

Ay Şeklinde Kesilmiş Börek

Daha sonra tezgahınızın ve kullanacağınız oklavayı unlayın. Topladığınız hamur parçalarını yaklaşık tabak büyüklüğünde 20-30 santimetre arasında açın. Açtığınız hamura hazırladığınız malzemeden 1 kaşık katın ve hamurun kenarında işaret parmağınız kadar boşluk kalacak şekilde malzemeyi üstüne yayın. Kolay çiğ börek tarifi için hamuru yarım ay olacak şekilde bir tarafından üstüne katlayın ve uçlarını parmaklarınızla açılmaması için bastırın. Kenarlarından çay tabağı veya kesme ruletiniz ile işaret parmağınız kadar kesin.

Kolay çiğ börek tarifi
Kolay çiğ börek tarifi

Kızgın Yağdan Gelen Çıtır Lezzet

Bu hamurlarınızın adedi ise size bağlı olarak ister 2 kişilik ister 8 kişilik kadar hamurları açabilirsiniz. Bu hamurları bekletmeden kızartmanız için ocakta büyük boy kazan veya tencereniz içine bol kızgın yağ dökerek, daha rahat pişmesi için en fazla 4 – 5 tane hamur koymalısınız. İki tarafı da pembe kıvama gelinceye kadar pişirin. Çiğ börek tarifi püf noktalarından biri, çiğ börek istenilen kıvama gelince tencereden çıkar çıkmaz, sıcak sıcak, çıtır çıtır lezzetinin kaçmaması için tüketmeniz gerekir. Eğer çok yağlı yemek sevmiyorsanız tencereden çıkarttığınız böreklerin üstüne peçete basarak yağını alarak daha az yağlı şekilde tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here