Çikolatalı fındık ezmesi

0

Çikolatalı fındık ezmesi tanımı için materyaller

  • 3 su bardağı kabuksuz, kavrulmuş fındık
  • 3/4 su bardağı bitter çikolata yahut 3 yemek kaşığı çiğ kakao
  • 1-2 tutam tuz

Çikolatalı fındık ezmesi Nasıl Yapılır

%85 kakao oranı olan bir çikolata tercih ettim. Şeker oranı benim için uygundu. Şayet daha tatlı bir lezzet isterseniz daha az kakao oranlı bir çikolata kullanabilirsiniz.

  • Fındıkları mutfak robotunda uygunca parçalayın. Ortada sırada durdurup kenarlarını sıyırarak yağları çıkıp ezme oluşana dek karıştırın. Mutfak robotunuzun gücüne nazaran bu süreç 3-10 dakika ortasında sürebilir.
  • Çikolatayı bain-marie metodu eritin. Erimiş çikolayı (Bu evrede çikolata kullanmak istemezseniz kakaoyu) tuzla birlikte fındık ezmesine ekleyin ve pürüzsüz olana dek karıştırın. Kavanozlarda, oda sıcaklığında yahut buzdolabında koruma edebilirsiniz. Ben buzdolabında saklamayı tercih ediyorum, böylelikle büsbütün katılaşıyor, yemeden 5-10 dakika evvel oda sıcaklığına çıkarınca da kıvamı tam yerinde oluyor.

Fındık ezme haline gelince pudra şekeri ekleyebilirsiniz ya da her şeyi ekleyip karıştırdıktan sonra 3-4 yemek kaşığı bal yahut agave şurubu ekleyebilirsiniz. Lakin sıvı tatlandırıcılar eklendiği anda fındık ezmesi katılaşabiliyor. Bu durumda pürüzsüz olana dek mutfak robotunda çekmeye devam edin. Gerekirse 3-4 yemek kaşığı süt yahut su ekleyin, karıştırdıkça yumuşayacaktır. Süt, su eklerseniz, katiyetle buzdolabında koruma edin.

Çikolatalı fındık kreması tanımı için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here