Çilek Reçeli Tarifi

0
Ev yapımı çilek reçeli tarifi
Ev yapımı çilek reçeli tarifi

Çilek reçeli tarifi nasıldır diye merak edenler, çilek reçelinin kahvaltı sofralarının en tatlı misafiri olduğunu bilenler için en iyi ev yapımı çilek reçeli tarifi sizlerle paylaşıldı. Çilek reçeli nasıl yapılır tarifi pratik midir diye düşüneneler hiç merak etmesin, en iyi çilek reçeli için tüm püf noktaları paylaştık. Şimdiden afiyet olsun!

Çilek reçeli tarifi
Çilek reçeli tarifi

Çilek Reçeli İçin Malzemeler

 • 1,5 kilo çilek
 • 1,5 kilo şeker (6 su bardağı)
 • Yarım limon suyu veya 1,5 çay kaşığı limon tuzu

Ev Yapımı Çilek Reçeli Tarifi

Küçük boy ve kokulu çilekler seçip 1,5 kilo kadar çilek alınız. Bunların saplarını ve yeşil yapraklarını kopararak ayıkladıktan sonra güzelce temizleyerek yıkayınız.

Çilekleri reçeli yapacağınız tencereye koyduktan sonra üzerine 6 su bardağı şeker dökünüz ve en az 8 saat olmak üzere bekletiniz. (Örneğin akşamdan koyup sabaha kadar bekletebilirsiniz)

Suyunu salan çileklerin altını orta ateşte açarak kaynayana kadar pişiriniz. Kaynamaya başlayınca altını kısınız. Üzerinde biriken köpükleri kaşık yardımıyla alınız. Kıstıktan sonra kaynatmaya devam ediniz ve ara ara yavaşca karıştırınız.

Ocaktan almadan önce yarım limonun suyunu veya 1,5 çay kaşığı limon tuzunu katınız ve karıştırınız. 2-3 dakika sonra altını kapatınız.

Reçeli daha önceden sıcak suda yıkadığınız sıcak kavanozlara doldurunuz. Sıcak kapakları kapatarak ters çeviriniz. Bu şekilde saklayabilirsiniz. Tüketmeye başlayacağınız reçeli ise kavanoza ve küçük reçelliklere alıp soğuduktan sonra buzdolabına kaldırabilirsiniz. Reçellik modelleri için https://www.ews.com.tr/ews-hare-fruits-desenli-4-lu-cam-recellik adresini ziyaret edebilirsiniz. Afiyet olsun!

EWs hare fruits desenli 4'lü cam reçellik
EWs hare fruits desenli 4’lü cam reçellik

Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

 • Limon suyunu ocaktan almaya yakın almalısınız, daha önceden koyup uzun süre pişirmemelisiniz.
 • Reçelin şekerlenmesini engellemek ve uzun süre dayanmasını sağlamak için pişerken üzerindeki köpükleri almak çok önemlidir.
 • Reçelin uzun süre muhafaza edilebilmesi için sıcak kavanozlara konması ve sıcak kapaklar ile kapatılıp ters çevrilmesi ve soğutulması işlemi doğru uygulanmalıdır.
 • Reçelinizi serin ve kuru bir ortamda muhafaza etmeye dikkat ediniz.
 • Reçeli temizledikten sonra 1 gece bekletmek en uygun kıvamın oluşması için önemlidir.
 • Çilek reçeline su ilave etmeyiniz. Gece boyunca şeker ile birlikte bekleyen çilekler gerekli suyu salacaktır.

  Çilek reçeli nasıl yapılır?
  Çilek reçeli nasıl yapılır?

Çilek Reçeli İçin Öneriler

 • Reçel kaynamaya başladıktan sonar 1 çay kaşığı tereyağı ilave edebilirsiniz. Fazla köpürmesini engelleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here