Düğün Çorbası Tarifi

0
Düğün Çorbası Nasıl Yapılır?
Düğün Çorbası Nasıl Yapılır?

İsminden de anlaşılacağı üzere eskiden düğün dernek gibi özel davetlerde yapılan düğün çorbası içerisinde yer alan etten dolayı oldukça besleyici. Besleyiciliğinin yanı sıra vücut direnci için de oldukça yararlı olan bu çorba eskiden beri Anadolu’nun pek çok yöresinde yapılmaktadır. Peki bu kadar besleyici ve lezzetli olan düğün çorbası tarifi nasıldır?

Düğün Çorbası Tarifi
Düğün Çorbası Tarifi

Düğün Çorbası Yapılışı

Malzemeler;

  • 400-500 gram kuzu gerdan
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 yumurta sarısı
  • 5 yemek kaşığı yoğurt
  • Pul biber
  • Limon suyu
  • Tereyağı

Etleri Küçük Doğrayarak Çabuk Pişirin

Düğün çorbasının yapılışı için öncelikle etleri kuşbaşı doğrayarak derin granit tencerede haşlayın ve ardından haşladığınız etleri süzüp didikleyerek çorba yapımına devam edin. Sonrasında ise çorbanın terbiyesini hazırlamaya başlayın. Bunun için öncelikle bir çırpma kabına yoğurt ve unu ekleyerek güzelce çırpın ardından yumurta sarısını ve limon suyunu da ekleyerek çırpmaya devam edin.

Düğün Çorbası
Düğün Çorbası

Terbiyeyi Hızlıca Karıştırarak Ekleyin

Etlerini süzdüğünüz, et suyunu aldığınız tencerenin altını yakın ve kaynamaya başladıktan sonra hazırladığınız terbiyeyi yavaşça bu et suyuna ekleyin ve aynı zamanda hızlıca karıştırarak çorbanın kesilmesini önleyin. Terbiye iyice harmanlandıktan sonra didiklediğiniz haşlanmış etleri ve tuzu da tencereye ekleyin ve kıvam alıncaya kadar karıştırarak düğün çorbasını pişirmeye devam edin. Ayrı bir tavada kızdırdığınız tereyağı ve pul biber ikilisini de ocakta kıvam alan çorbanıza ekleyin ve bir taşım kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Sıcak servis edeceğiniz düğün çorbası hazır.

Çorbanın Kesilmemesi İçin Terbiyeyi Eklerken Dikkat Edin

Düğün çorbası resimli tariflerle aynı görüntüyü elde etmek için yapımında dikkatli olmanız gereken bir çorbadır. Düğün çorbasının terbiyesinin kesilmemesi için karıştırma işlemi hızlı yapılmalı ancak tencereye ilavesi ise yavaş olmalıdır.

Düğün Çorbası Resimli
Düğün Çorbası Resimli Anlatım

Düğün çorbasında kullanacağınız et orijinal halinde kuzu eti olmakla beraber dana gerdan kullanımına da açık bir tariftir. Bu sebeple kuzu eti sevmeyenler dana eti kullanabilirler. Etleri haşlamaya koymadan önce fazla yağlarından arındırmalısınız. Etleri didiklerken ince uzun şeritler halinde didiklemelisiniz. Etleri haşladığınız suyu ayrı bir tencereye süzüp çorba yapımında onu kullanmalısınız. Etin tuzunu etler piştikten sonra eklemelisiniz. Aksi takdirde etiniz sertleşecektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here