Erişte Salatası Tarifi

0
Yoğurtlu erişte salatası
Yoğurtlu erişte salatası

Malzemeler

  • 4 su bardağı haşlanmış erişte
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 6 adet salatalık turşusu
  • 2 adet közlenmiş kırmızı biber
  • 1 çay bardağı haşlanmış mısır
  • 2 diş sarımsak
  • 3 su bardağı yoğurt
  • 2 avuç kıyılmış dereotu
  • 4 yemek kaşığı mayonez
  • 1 tutam tuz

Hazırlanışı

Erişte salatası tarifi gerçekleştirmek amacıyla bir an önce malzemeler ovuşturularak soğuk sudan geçirilir. Sonrasında meyve bıçağı yardımıyla turşu, dereotu, sarımsak, kırmızı biber  ince ince doğranır. Sonra derince ve genişçe bir kaba aktarılan doğranmış malzemelerin üzerine zeytinyağı ve tuz belirlenmiş miktar kadar temin edilip, aktarılır. Hepsi iyice karıştırılır. Daha sonra diğer malzemelerin tamamı ilave edilir.

Erişte salatası tarifi
Erişte salatası tarifi

Servis

Açık renk dar ama yayvan porselen kap tercih edilir. Yoğurtlu erişte salatası yapılışı hazırlığının sonucundaki karışım https://www.ews.com.tr/ews-catal-ve-kasikli-yuvarlak-salata-kasesi adresinde bulabileceğiniz salata kasesine aktarılır. Kabın yanına gümüş salata tutacağı ya da bir büyük boy servis çatalı konulur. Kabın sol veya sağ her iki köşesine birer adet olmak üzere katlanarak kare haline getirilmiş olan kapla aynı renkteki peçeteler konur.

EWs çatal ve kaşıklı yuvarlak salata kasesi
EWs çatal ve kaşıklı yuvarlak salata kasesi

Püf noktalar

Erişte salatası nasıl yapılır sorusuna çok yardımcı olacak diğe bir cevap işin sırlarına değinir. Haşlanmış malzemelerden dağılma olasılığının fazlalığından dolayı ilk olarak erişte sudan çıkarılır. Böylece mısırın sudan çıkarılma zamanına kadar eriştenin işlemleri gerçekleştirilerek zaman kazanılır. Sunumda açık renk birkaç peçete kullanımı önerilir. Salata sosları kişilerin zevkine göre çeşitlilik gösterir. Bu nedenle salata hazırlanırken değişik soslardan faydalanılabilir. Ballı hardallı, balzamik, ançüez, remulad sosu gibi farklı alternatifler uygulanabilir. Baharatı ve acıyı çok sevenler için tavuk göğüsleri marine edilirken ve pişirilirken pul biber ilave eklenir. Değişiklikleri sevenlere göre içine dilimlenmiş meyveler yerleştirilebilir.

Erişte salatası
Erişte salatası

Faydaları

Günlük E Vitamini ihtiyacının %80 ini karşılar. Fazla miktardaki kollojen madde içeriği sayesinde cilt sıkılığı ve nemliliğine olanak verir. Ödem mekanizmasının etkin çalışmasını kontrol altına alarak fazla su tutulumunu azaltması sonucu atılımı kolaylaştırır. Katı ve posalı lif içeriği besinleri barındırması dolayısıyla sindirimi kolaylaştırır ve ishali tedavi edici olarak tüketimi önerilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here