İmambayıldı Tarifi

0
Kolay İmambayıldı Tarifi
Kolay İmambayıldı Tarifi

Patlıcan hiç kuşkusuz her yemeğe yakışıyor. İster et yemekleri ister zeytinyağlılar olsun ayrı bir lezzet katıyor. Özellikle sıcak yaz aylarında patlıcanın tam mevsimi de gelmişken yapılan imambayıldı da bu lezzetlerden biri. Dolaptan yeni çıkmış soğuk ve lezzetli bir imambayıldıya kim hayır diyebilir ki? İşte zeytinyağlı imambayıldı tarifi sizler için hazırlandı.

Zeytinyağlı İmambayıldı
Zeytinyağlı İmambayıldı

İmambayıldı Yapılışı

İmambayıldı İçin Malzemeler

  • 4 patlıcan
  • 5 diş sarımsak
  • 3 kuru soğan
  • 4 yeşilbiber
  • 3 domates
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • Yarım bardak zeytinyağı
  • Tuz
  • Yarım bağ maydanoz
  • Patlıcanları kızartmak için yağ

Patlıcanları Kurulayıp Kızartmalısınız

Kolay imambayıldı tarifi için öncelikle alacalı soyup tuzlu suda beklettiğiniz patlıcanları kurulayarak her iki yanına da birer çizik atın ve kızdırdığınız yağda kızartıp fazla yağını çekmesi için havlu peçeteye alın. Patlıcanları kızarttıktan sonra ise imambayıldının iç harcını hazırlamaya başlayın. Bunun için piyazlık doğradığınız soğanları ince kıydığınız sarımsakları ve zeytinyağını granit tencere içine alın ve iyice kavurun.

EWs Krem 28 cm Granit Tencere
EWs Krem 28 cm Granit Tencere

İç Harcına Şeker Eklemek Önemli

İnce doğradığınız yeşilbiberleri de bu tencereye ekleyerek biberler diriliğin kaybedene kadar kavurmaya devam edin. Ardından soyup küp doğradığınız domatesleri de ekleyin. Kavurduğunuz tencereye salçayı da ekleyin ve salçanın kokusu çıkıncaya kadar kavurma işlemine devam edin.

Domatesler suyunu çekene kadar kavurduğunuz iç harcın içerisine baharatları ve şekerini de ekleyin. Ardından sıcak suyunu eklediğiniz iç harcı suyunu çekene kadar pişirin. Kıvam alan iç harcın altını kapattıktan sonra ince kıydığınız maydanozları da ekleyin ve karıştırın. Sonrasında dinlenmesi için bırakın.

İmambayıldıyı Soğuk Servis Edin

İmambayıldının tarifi yapımının bu aşamasında kızarttığınız bütün patlıcanları fırın tepsisine dizin ve dizdiğiniz patlıcanların ortasını açarak içerisine hazırladığınız harcı koyun. Tüm patlıcanlara aynı işlemi yaptıktan sonra az miktarda salçayı su ile açarak tepside gezdirin ve imambayıldıyı önceden ısıttığınız fırında 20-25 dakika kadar pişin. Fırından çıkardığınız imambayıldıyı dinlendikten sonra soğuk servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

İmambayıldının Tarifi
İmambayıldının Tarifi

İmambayıldı tarifini yaparken patlıcanları önceden tuzlu suda bekletmeniz acısını atması için oldukça önemlidir. İmambayıldı yapacağınız patlıcanlar çok büyükse boyuna ortadan bölerek kızartıp o şekilde hazırlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here