İncir Reçeli Tarifi

0
İncir Reçeli
İncir Reçeli

İncir reçeli nisan, mayıs aylarında incirlerin hasadıyla birlikte yapılan ve yemesi en keyifli reçellerden biridir. Hafif ve yapımı kolay olmasının yanı sıra lezzetiyle de bahar aylarında özellikle kahvaltı sofralarının baş tacıdır. Bu yazımızda taze incir reçeli tarifi ve kuru incir reçeli tarifini sizinle paylaşacağız. İncir reçeli tarifi yapımı kolay olması dolayısıyla en çok tercih edilen reçel tariflerinden biridir.

Taze İncir Reçeli Tarifi
Taze İncir Reçeli

İncir Reçeli İçin Malzemeler

  • Bir kg yaş ya da kuru incir (on tane yaş ya da on altı tane kuru incir. İncirleri yaş seçecekseniz küçük küçük olmasına dikkat edin.)
  • Dört ya da beş su bardağı toz şeker
  • İki yemek kaşığı limon suyu
  • 4 – 5 adet karanfil (opsiyonel)
  • Bir litre su
Kuru İncir Reçeli Tarifi
Kuru İncir Reçeli

İncir Reçeli Hazırlanışı

Küçük ve yarasız olmasına dikkat ettiğiniz incirleri dikkatlice yıkayın ve tek tek kurutun. Eğer kuru incir kullanıyorsanız 30 dakika kadar ılık suda bekletin ve sonrasında kurutma işlemini gerçekleştirin.

İncirleri kuruttuktan sonra büyük bir tencereyi yarım litre kadar suyla doldurarak yarım saat boyunca incirleri kaynatın. Bu işlem taze incirlerin acısının gitmesi ya da kuru incir kullanıyorsanız incirlerin yumuşaması için yapılmalıdır. Kaynattığınız incirlerin acısının gidip gitmediğini anlamak için tadabilirsiniz. Eğer gitmemişse suyu yenileyerek işlemi tekrarlayınız.

Kaynar sudan çıkarttığınız incirleri bir kaba alın ve sularını tamamen süzdüğünden emin olun. İncirler oda sıcaklığına geldikten sonra bıçakla teker teker parçalara ayırın. Eğer incir parçalarının reçel içinde ağzınıza gelmesini istiyorsanız iri iri doğrayabilirsiniz ama estetik açıdan küçük ve küp küp doğranmış parçalar daha hoş görünecektir.

EWs Akrilik Pembe 0,90 lt Kavanoz
EWs Akrilik Pembe 0,90 lt Kavanoz

Doğradığınız parçaları boş bir kaba alın, bir tencereye suyu koyun ve kaynatın.

Kaynayan suya şekeri ekleyin. Dikkat edin; şekeri su kaynamadan eklemek suyun kaynama süresini arttıracaktır.

Şeker, suyun içinde homojen bir şekilde eridikten sonra doğradığınız incirleri ekleyin.

Şekerli su ve incir karışımı reçel kıvamına gelince kadar ateşin üstünde kaynatın.

Kıvam aldıktan sonra altını kapatın ve limon suyunu ekleyin.

Ilıyan karışımı akrilik 0,90 litre kavanoz içerisinde altı aya kadar saklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here