İrmik Helvası Tarifi

0
İrmik Helvası Nasıl Yapılır?
İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

İrmik helvası, uzun yıllardır kültürümüzde yer alan ve oldukça sık tüketilen bir tatlıdır. Besleyici ve doyurucu özelliği ile her yaşta severek tüketilmektedir. Sade, sütlü ve çikolatalı gibi çeşitleri olan irmik helvası daha çok dondurma ile servis edildiğinde damak tatlarına hitap etmektedir. Yapması kolay, yemesi lezzetli ve sindirim açısından hafif olan bu tatlının yapımı aşağıdaki gibidir.

İrmik Helvası

İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

İrmik helvası tarifi vermeden önce bir noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tatlı bire iki ölçü şeklinde yapılır. Bunun anlamı; bir ölçü katı malzeme (irmik) için bir ölçü sıvı malzeme kullanmanızdır. Tüm irmik helvaları için geçerli olan bu ölçü sistemi, helvanın tam kıvamında tutmasını sağlamaktadır. Eğer biraz daha sulu bir tatlı isterseniz; ölçüyü ona göre arttırabilirsiniz.

İrmik Helvası Tarifi
İrmik Helvası Tarifi

İrmik Helvası İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı irmik
  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı şeker (Tercihinize göre ölçüyü arttırıp azaltabilirsiniz.)
  • 5 yemek kaşığı tereyağı
  • İsteğe göre iç fıstık

İrmik Helvası Yapılışı

Herhangi bir sosluk veya küçük tencerenizin içine şekeri ve suyu ekleyerek, normal ateşte altını açarak kaynamaya bırakın. Yine küçük bir sosluk veya tencereye tereyağını alıp eritin ve fıstık tercih edecekseniz, fıstıkları kavurun. Fıstık tercih etmeyecekseniz, tereyağı eridikten sonra tencereye irmikleri ekleyin ve spatula yardımıyla irmikleri sürekli alttan üste doğru karıştırın.

İrmik Helvası Yapılışı
İrmik Helvası Yapılışında Püf Noktalar Nelerdir?

İrmiğin rengi döndüğünde, kaynamakta olan şekerli su karışımını yavaş yavaş irmiğe ekleyin. Karışımı tamamen ekledikten sonra helvayı kısık ateşte tekrar ocağa koyun ve yine spatula yardımıyla alttan üste doğru karıştırarak, irmiğin suyunu çekmesini sağlayın. Yaklaşık olarak 5-6 dakika içerisinde irmik suyu çekecek ve kıvama gelecektir. Biraz dinlendirdikten sonra dondurmayla birlikte servis edebilirsiniz. Hepinize afiyet olsun.

İrmik Helvası İçin Püf Noktası

  • İrmik helvası yaparken en önemli noktalardan biri, irmiği sürekli karıştırmaktır. Çok ince öğütülen bu buğday, yanmaya çok müsaittir ve bu nedenle tatlınızı yaparken ocağınızın başından ayrılmamanız önemlidir.
  • Karışımı irmiğe eklediğinizde kaynar suyun etkisiyle irmik taneleri sıçrama yapacaktır. Şekerli su karışımını irmiğe eklerken, yanık için önlem almanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here