Karnabahar Musakka Tarifi

0
Karnabahar musakka yapılışı
Karnabahar musakka yapılışı

Musakka deyince genellikle patlıcan akıllara gelir ancak bilinenin aksine farklı lezzetlerden de musakka yapılabilmektedir. Karnabahar musakka da bu lezzetlerden biridir. Bol kıymalı harcı karnabahar sevmeyenlere bile bu tadı sevdirecek niteliktedir. Bol kıymalı harcı, ağızda eriyen karnabaharıyla sizler için karnabahar musakka tarifini hazırladık.

Karnabahar musakka tarifi
Karnabahar musakka tarifi

Malzemeler;

  • 1 kg karnabahar
  • 2 diş sarımsak
  • 1 soğan
  • 250 gram dana kıyma
  • Sıvı yağ
  • 1 yumurta
  • Salça
  • Tuz
  • Baharat
  • 4 Sivri biber

Karnabahar Musakka Yapılışı

Karnabahar musakka yapmak için öncelikle yıkadığınız karnabaharı dallarına ayırın ve haşlayın. İyice yumuşamamasına dikkat edin tekrar işlem gördüğünde dağılmasın. Karnabaharları haşlanırken ayrı bir tavaya koyduğunuz sıvı yağa ince kıydığınız soğanları koyun ve kavurmaya başlayın. Soğanlar pembeleştikten sonra sarımsağını, kıymayı ekleyin ve kıymalar suyunu salıp çekinceye kadar kavurun.

Karnabahar musakka tarifi
Karnabahar musakka tarifi

Kıymaların Suyunu Salıp Çekmesi Gerek

Kıymalarınız piştikten sonra salçasını ve küçük doğradığınız biberini ekleyin ve kavurmaya tekrar devam edin. Tuz karabiber ve arzunuza göre diğer baharatlarını ekledikten sonra biraz daha kavurun ve harcın altını kapatın.

Karnabaharları Yumurtaya Bulayıp Kızartmalısınız

Bu sırada haşlanan karnabaharlarınızı ocaktan alın, soğuk suya tutun ve süzün. Daha sonra süzdüğünüz karnabaharları bulamak için yumurtanızı çırpın ve haşlanan karnabaharların her birini yumurtaya bulayarak önceden kızdırdığınız yağda kızartın. Kızarttığınız karnabaharları fazla yağını çekmesi için havlu peçeteye alın.

Dağılmaması İçin Geniş Tencereye Dizin

Daha sonra https://www.ews.com.tr/ews-krem-30-cm-granit-basik-tencere adresinden ulaşım sağlayabileceğiniz EW’s basık tencereye kızarttığınız karnabaharları dizin ve ardından yaptığınız harcı üzerinde gezdirin. Tenceredeki karnabaharların üzerini geçmeyecek kadar sıcak su dökün ve karnabahar musakkanızı pişmeye bırakın. Sıcak servis edeceğiniz karnabahar musakka hazır, afiyet olsun.

EWs krem 30 cm granit basık tencere
EWs krem 30 cm granit basık tencere

Karnabahar musakka yaparken arzunuza göre fırında da yapabilirsiniz. Fırında yaparken arzunuza göre rendelenmiş kaşar ekleyebilirsiniz. Karnabaharları kızartmadan önce yumurtaya bulayıp ardından galeta ununa da bulayabilirsiniz. Çırptığınız yumurtaya baharat ekleyerek karnabaharları kızartırken çeşnilendirebilirsiniz. Musakkanın harcına arzunuza kapya biber ekleyebilirsiniz. Karnabahar musakkanızı karnabaharları kızartmadan da yapabilirsiniz. Tencerede değil fırında pişirmeye de müsait olan karnabahar musakkayı yapmadan önce kullanacağınız malzemeleri hazırlamanız size yapım sırasında zaman kazandıracaktır. Karnabahar musakkanızı sıcak servis etmeniz gerekmektedir. Sadece dana kıyma kullanabileceğiniz gibi kuzu dana kıyma karışıkta kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here