Kayısılı Dondurma Tarifi

0
Kayısılı dondurma yapımı
Kayısılı dondurma yapımı

Dondurmanın dünyaya İtalya’dan yayılmıştır. Bu sebepler ana vatanı orasıdır. Dondurma, sütün salep ile buluşarak ortaya çıkan bir üründür. Sıcak yaz günlerinde ya da hava soğuk olsa da insanın içinin yandığı bir zaman diliminde gönlün arzuladığı şeylerin başında gelir.

Kayısılı dondurma
Kayısılı dondurma

Kayısılı Dondurma Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 1 tatlı kaşığı salep
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 su bardağı şeker
  • 3 tane şeftali
  • Krema

Hazırlama Süreci;

Takribi 2 saattir.

Kaç kişilik?

5 kişiliktir.

Kayısılı Dondurma Nasıl Yapılır?

Kayısıları bir güzel yıkayın. Kabuklarını soymamanızı tavsiye ederim yalnız arzuya göre soyabilirsiniz. Birkaç parçaya bölüp ya öğütücü ya da parçalayıcı bir ev gereci ile işlem yapın. Bu işlemi https://www.ews.com.tr/lucca-q-violet-blender-seti adresinden  satın alabileceğiniz blender ile de yapabilirsiniz. Parçalanan ya da öğütülen kayısıları bir kenarda bekletin.

Lucca Q violet blender seti
Lucca Q violet blender seti

Tencereye aldığınız şekerli sütü kaynamaya başlatın. Bir iki dakika kadar kaynadıktan sonra üstüne karbonat ve ya kabartma tozunu ilave edin. Dikkat edin fazlaca köpürecektir. Onun için derin bir tencere seçimi yapın. Taşırmadan karıştırın. Ara ara karıştırarak yaklaşık kırk dakika kadar böyle kaynasın. Üstüne salebi serperek dökün, zira salep topak haline geliverir ve bu topakların giderilmesi de zor olur. Avucunuza aldığınız salebi bir yandan serperken diğer yandan da tenceredeki karışımı karıştırarak kolay hale getirebilirsiniz. Beş dakika kadar da karıştırın. Birkaç dakika da böyle devam etsin. Sonra da ateşten indirin.

Kremayı ve şeftaliyi iyice çırpın. Köpürtün. Kıvama geldiğinde ve püre halinde köpürdüğün de bırakın. Bu tadın lezzeti afiyet olsun. Tüm karışımları soğuması için bir kenarda bekletin.

Kayısılı dondurma tarifi
Kayısılı dondurma tarifi

Soğuyan karışımları buluşturma zamanı geldi. Karışımları kapalı bir kapta buluşturup dondurucuya kaldırın. Dikkat edin ilk karışım soğumuş olsun. En az iki defa birer saat ara ile karıştırın. Karışım için karıştırıcı ev gereci kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Kayısılı dondurma tarifi üzerine fındık kırıkları veya çikolata kırıkları ya da sosu dökebilirsiniz. Tatlı yanında da yenmesi gayet lezzetlidir.

Kaç Kalori?

Kayısılı dondurma tarifi takribi 250 kaloridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here