Künefe Tarifi

0
Künefe
Künefe

Şerbetli tatlı denildiğinde ilk akla gelenlerden künefe, özel peyniri ile damaklarımızı şenlendirmektedir.
Bu yazımızda, “Künefe nasıl yapılır?” sorusunun cevabı bulacaksınız.

Künefe için gereken malzemeler:

  • Yarım kilo kadayıf
  • 200 gram tereyağı (Eritilmiş olması gerekmektedir.)
  • 300 gram künefe peyniri

Şerbeti için gerekli malzemeler:

  • 2.5 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • Limon

Pişirme esnasında kullanılacak malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı pekmez
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
Künefe Nasıl Yapılır?
Künefe Nasıl Yapılır?

Künefenin Yapılışı

Önce künefenin şerbetini yapmalıyız. Derin bir tencerede su ve şekeri birleştirip kaynatın. Yeteri kadar kaynadığında (şerbeti fazla kaynatmamalısınız. Aksi halde gereğinden fazla koyu bir kıvam elde edersiniz.) şerbete 4 damla limon suyu ekleyin. Ardından künefenin taban ve tavanını oluşturacak olan kadayıfı küçük parçalara bölün. Derin bir tencerede, eritilmiş 200 gram tereyağı ile küçük parçalara ayırdığınız kadayıfı kavurun. Bu işlem sonrasında peyniri spatula bıçak seti içerisindeki bir bıçak yardımıyla dilimleyerek () kullanıma hazır hale getirin.

EWs Akrilik Bal Spatula Bıçak Seti
EWs Akrilik Bal Spatula Bıçak Seti

Artık künefe tarifi için gereken ön hazırlıklar tamam olduğuna göre pişirmeye geçebiliriz. Künefeyi pişireceğiniz tavaya 1 yemek kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı pekmezi sürün. (Pekmezi kullanma amacımız, künefeye kızartılmış görüntüsü vermek içindir.) Tavaya, parçalara böldüğünüz kadayıfın yarısını yayın, tavanın tabanında boşluk kalmamasına özen gösterin. Ellerinizle kadayıfın üzerine bastırın. Bu işlem sonrası dilimlediğiniz peyniri kadayıfın üzerini tamamen kaplayın. Peyniri kadayıf tabanının üzerinde eşit olarak dağıtmaya dikkat edin. Geri kalan kadayıf ile peynirin üzerine eşit şekilde örtün.

Ellerinizle kadayıfın üzerine bastırma işlemini tekrar edin. Artık künefe pişmeye hazır. Künefeyi ocağa alın, yaklaşık 5 dakika kadar tabanı pişirin. Ardından künefeyi düz bir tabak yardımıyla çevirin. Bu esnada tavanızı 1 yemek kaşığı tereyağı ile yağlayın. Çevirdiğiniz künefe pişerken, hazırladığınız şerbeti  künefenin üzerine dökmeye başlayın. Şerbetini çeken künefeyi ocaktan alabilirsiniz.

Künefenin Yapılışı
Künefenin Yapılışı

Künefe Nasıl Servis Edilmelidir?

Enfes künefe tarifi ardından sunum kısmına geldik. Servis tabağına aldığınız künefenin üzerine en çok yakışan toz Antep fıstığına alternatif olarak cevizi deneyebilirsiniz.

Künefe İçin Servis Önerisi

Maraş dondurması veya kaymak da künefeye oldukça yakışan lezzetlerdir bu nedenle hangisini seçeceğiniz tamamen tercihinize ve damak zevkinize kalmıştır.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here