Kuymak Tarifi

0
Kuymak
Kuymak

Vereceğimiz kuymak tarifi ya da diğer adıyla mıhlama olarak anılan yemek, Karadeniz yöresine ait bir yemek türüdür. Yemek olarak mı anılır yoksa kahvaltılık mı bilinmez ama hemen hemen her Karadeniz insanı her öğün rahatlıkla hiç bıkmadan, usanmadan yiyebilir. Aslında sadece Karadeniz insanı değil, kuymak seven herkes istediği her öğün rahatlıkla tüketebilir. Özellikle doğal malzemeler yardımıyla yapıldığı sürece enfes bir lezzet şöleninin tadını çıkarabilirsiniz.

Kuymak Tarifi
Kuymak Tarifi

Kuymağın ya da diğer adıyla mıhlamanın içinde bulunan mısır unu ve peynir sayesinde sizi uzun süre tok tutacaktır. Ayrıca tereyağı sayesinde damağımızda hoş bir lezzet bırakacaktır. Kızartılmış köy ekmeğini bandırıp yerken bile o kolod peynirinin akışkan hali nedeniyle ağzınızın sulanmasına engel olamayacaksınız.

Doğal malzemelerle yapılan kuymak mıhlama tarifi sağlığınıza oldukça faydalıdır. Ancak faydalı olduğunu düşünerek abartmamaya dikkat edin. Sonuçta “Azı kâr, çoğu zarar.” diye söylenen bir atasözü var. Sağlığınıza dikkat ederek yemeniz tavsiye olunur. Karadeniz kuymak tarifi, ne kadar Karadeniz bölgesine ait bir yemek türü olsa da şehirden şehre farklılık gösterebilir. Tıpkı adının mıhlama mı, kuymak mı ya da her ikisi de mi olduğu gibi…

Kuymak Mıhlama Tarifi
Kuymak Mıhlama Tarifi

Kuymak İçin Malzemeler

  • 3 çorba kaşığı tereyağı
  • 3 – 4 çorba kaşığı mısır unu
  • 1,5 su bardağı su
  • 1,5 – 2 su bardağı küçük doğranmış kolod peyniri
Karadeniz Kuymak Tarifi
Karadeniz Kuymak Tarifi

Kuymak Nasıl Yapılır?

  • İlk önce derin bir tavanın içine 3 çorba kaşığı tereyağını koyun ve kısık ateşte yanmadan eritin.
  • Daha sonra eriyen yağın içine 3 – 4 çorba kaşığı mısır ununu katarak yanmadan sürekli karıştırarak kavurun.
  • Kavrulan unun üzerine suyu azar azar ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu sırada tavadaki karışımı koyulaşıncaya kadar karıştırmaya devam edin.
  • Son olarak küçük küçük doğranmış kolod peynirini tavaya ekleyin ve eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin. Kolod peyniri eridikten sonra ocağınızın altını kapatabilirsiniz.
  • İlk sıcağı çıktıktan sonra tavayla servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Tarifte belirtilen peynirin, kolod peyniri olması şart değil. Onun yerine rahatlıkla bulabileceğiniz kaşar peyniriyle de yapabilirsiniz. Tarifte kolod peynirinin belirtilmesi o yörenin malzemeleriyle uyumlu olması içindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here