Mantar Çorbası Tarifi

0
Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?
Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

Sürekli aynı çorbalardan sıkılanların farklı tatlar arayışlarına girdiği dönemlerde denedikleri çorbalardan biri olan mantar çorbası farklı şekillerde başta su ve süt olmak üzere yapılmaktadır. İster kremalı, krema ağır oluyor diyorsanız da sütle yapabileceğiniz bu çorbada ağzınıza gelen mantar taneleri sizi alıp başka yerlere götürüyor. Peki bu kadar lezzetli olan mantar çorbası nasıl yapılır?

Mantar Çorbası
Mantar Çorbası

Mantar Çorbasının Yapılışı

Malzemeler;

  • 1 küçük kuru soğan
  • 5 bardak sıcak su
  • 1 bardak süt
  • Yaklaşık 200 gram kültür mantarı
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 tepeleme yemek kaşığı un
  • Karabiber
  • Tuz

Suyu Eklerken Bir Taraftan Karıştırmayı Bırakmayın

Mantar çorbası tarifi uygulamaya başlarken öncelikle kültür mantarlarını iyice yıkayıp kuruladıktan sonra küp küp doğrayın. İncecikten kıydığınız soğanları granit derin tencereye alın ve sıvı yağı ve tereyağı ekleyerek kavurmaya başlayın. Sonrasında küp küp doğrayıp süzdürdüğünüz mantarları da bu tencereye ekleyin ve suyunu salıp kavrulmaya başlayıncaya kadar tencerede çevirin ardından unu da bu karışıma ekleyerek birkaç kez daha karıştırın. Karabiber ve sıcak suyu da tencereye ekledikten sonra çırpıcı yardımıyla karıştırarak çorbanızın topak topak olmasını engelleyin.

Mantar Çorbası Tarifi
Mantar Çorbası Tarifi

Süt Yerine Krema Ekleyebilirsiniz

Çorba kaynadıktan sonra dışarıda beklettiğiniz bir bardak sütü de çorbaya ekleyin ve kaynatmaya devam edin. Ardından 10 dakika daha kaynattığınız mantar çorbanızı ocaktan almadan hemen önce tuz ekleyip altını kapatabilirsiniz. Mantar çorbası kremalı da yapılabilir. Kremalı mantar çorbası tarifi uygulamak içinse süt yerine yarım paket krema ekleyebilirsiniz. Ancak çorbalarda daha hafif lezzet sevenler için süt daha yerinde bir tercih olacaktır.

Mantar Çorbası Yapılışı
Mantar Çorbası Yapılışı

Blender İle Seyreltebilirsiniz

Mantar çorbası yaparken mantarların kararmaması için mantarları limonlu suda bekletebilirsiniz. Çorbada mantarların dişe gelmesini istiyorsanız fazla kavurmayın ancak bundan hoşlanmıyorsanız iyice öldürebilirsiniz. Çorbayı pişirirken kesilmemesi için suyu ve sütü sürekli karıştırarak eklemelisiniz. Yine kesilmemesi için tuzu, çorbayı ocaktan almaya yakın atmalısınız. Mantar çorbanızı sıcak servis etmelisiniz ve servis ederken üzerine arzuya göre ince kıyılmış maydanoz ekleyebilirsiniz. Mantarın pütürlüğünden rahatsız oluyorsanız servis etmeden önce blenderden geçirip sunabilirsiniz. Mantar çorbası süt kullanıldığında daha hafif kremayla daha ağır bir tat alır bu sebeple diğer yemeklerinizi de göz önüne alarak krema veya süt ile yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here