Mercimekli Roka Salatası Tarifi

0
Roka salatası
Roka salatası

Malzemeler

  • 8 avuç haşlanmış yeşil mercimek
  • 2 adet salkım domates
  • 2 bağ roka
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 çorba kaşığı nar ekşisi
  • 4 adet biber turşusu
  • 2 çorba kaşığı turşu suyu

Hazırlanışı

Roka salatası tarifi gerçekleştirmek amacıyla bir an önce domateslerin kabukları soyulur. Kabukları soyulmuş bu malzemeler ile yıkanabilecek diğer katı malzemeler soğuk sudan geçirilir. Bu malzemelerin tamamı birbiriyle karıştırıldığında orantılı büyüklükte görülecek şekilde küçük parçalara ayrılır. Sonra derince ve genişçe bir kaba aktarılan doğranmış malzemelerin üzerine tüm diğer malzemeler belirlenmiş miktar kadar temin edilip, aktarılır. Hepsi iyice karıştırılır.

Roka salatası tarifi
Roka salatası tarifi

Servis

https://www.ews.com.tr/arow-desenli-kare-tabak adresinden bulabileceğiniz açık renk dar ama yayvan porselen kap  tercih edilir. Genel anlamıyla sofrada bir adet olmak koşulu ile masanın tam ortasına hizalanmış ancak; özel davetlerde davetli sayısındaki artışa bağlı olarak her üç kişi için bir tane ve yine tam ortada hizalanmak koşulu ile tek kap tercih edilmektedir. Roka salatası yapılışı hazırlığının sonucundaki karışım bu kaba aktarılır. Kabın yanına gümüş salata tutacağı ya da bir büyük boy servis çatalı konulur. Kabın sol veya sağ her iki köşesine birer adet olmak üzere katlanarak üçgen haline getirilmiş olan kapla aynı renkteki peçeteler konur. Soyulmuş kabukların oluşturduğu meyve halkalarından birkaç tanesi salatanın üzerine öncesinde soğuk sudan geçirilmiş olmak şartı ile konulabilir. Halkalar estetik açıdan küçük olmalıdır.

Arow desenli kare tabak
Arow desenli kare tabak

Püf noktalar

Roka salatası çeşitleri salatası nasıl yapılır sorusuna çok yardımcı olacak diğer bir cevap işin sırlarına değinir. Sunumda birkaç peçete kullanımı önerilir. Tercihe göre kuru yemişler ve diğer yeşillikler ince doğranmak şartı ile kullanılır.

Roka salatası çeşitleri
Roka salatası çeşitleri

Faydaları

İdrar atılımını kolaylaştırır. Akciğer hastalıklarına iyi gelir. Bir gün içerisinde almanız gereken A vitamini ihtiyacınızın % 85 ini karşılar. Kilo vermenizi kolaylaştırır. Tümör oluşumunu engeller. Kökeni sindirim sistemi problemlerine dayanan hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bağırsakların dengeli çalışmasını sağlayarak, gaz çıkışının gerçekleşmesini destekler. Katı ve posalı lif içeriği besinleri barındırması dolayısıyla sindirimi kolaylaştırır ve ishali kolaylık ile tedavi edicidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here