Mıhlama Tarifi

0
Mıhlama Tarifi
Mıhlama Tarifi

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden biri olan Anadolu’nun bağrından kopup gelmiş tamamen Türk mutfağına has bir yemek olan mıhlamanın yapılışı basitliği ve pratikliği dolayısıyla mutfağımızın en çok tercih edilen yemeklerinden biridir. Özellikle kahvaltı masalarını renklendiren yanında çayla beraber tükettiğinizde tadına doyamadığınız mıhlama uzun yıllardır Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden. Ekmekle banmaya doyamadığımız mıhlamanın tarifini vermeden önce elbette gerekli malzemeleri liste haline getirdik ve takdirinize sunduk. Kolay mıhlama tarifi, adından da anlaşıldığı üzere yapımı oldukça basittir ve edinmeniz gereken malzemeleri tedarik etmeniz için muhtemelen evden çıkmanıza bile gerek kalmayacaktır. Mıhlama tarifini resimlerle uygulamalı olarak desteklemek isterdik fakat maalesef bu şu an için uygun görünmüyor. Resimli mıhlama tarifi vermeyi çok isterdik fakat reklam olmaması amacıyla şimdilik böyle bir yola başvurmuyoruz.

Kolay mıhlama tarifi

Mıhlama Yapılışı İçin Gereken Malzemeler

  1. İki yemek kaşığı tereyağı
  2. İki yemek kaşığı mısır unu
  3. Bir su bardağı su (İsterseniz burada bir bardak su yerine bir bardak süt kullanabilirsiniz.)
  4. Bir kase kaşar peyniri ya da çeçil peyniri ( İsterseniz kolot peyniri ya da dil peyniri de kullanabilirsiniz.)

Mıhlama Yapılışı

  1. İki yemek kaşığı tereyağını eritin.
  2. Üzerine mısır ununu ekleyerek iyice kavurun. (Mısır ununun rengi dönene dek iyice kavurun.)
  3. Bir su bardağı suyu dökerek karıştırın.
  4. Doğranan peynirleri de ekleyerek iyice karıştırın.
  5. İsteğinize bağlı olarak birazcık daha tere yağ ekleyebilirsiniz. (Ekleyeceğiniz tuz oranını kullandığınız peynirin tuz oranına göre ayarlayınız aksi takdirde mıhlamanız kötü bir tada sahip olacaktır.)
Mıhlama Yapılışı
Mıhlama Yapılışı

Mıhlamanın bir porsiyonunun kalorisi yaklaşık 490kcal olarak ölçülmüştür. Bundan dolayı diyette olanların yememesini tavsiye ederiz. Mıhlama tarifi oldukça basit ve pratiktir, yaklaşık 30 dakika içerisinde servise veya tüketiminize hazır hale gelmiş durumdadır. Mıhlama nasıl yapılır sorusuna cevap olması amacıyla kaleme aldığımız yazımız umuyoruz ki faydalı olmuştur. Yukarıda liste haline getirdiğimiz malzemeleri temin ettikten sonra maddeler halinde liste sunduğumuz tarif yönergesini sırasıyla adım adım doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde mıhlamanız servise veya tüketiminize hazır hale gelmiş durumdadır, afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here