Mor Lahana Turşusu Tarifi

0
Mor Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?
Mor Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Lokantalarda, yemeklerin yanında sunulan lezzetlerden bir tanesi olan mor lahana turşusu evde de yapılabilmektedir. Yemeklerin yanında, yemekleri süsleyen özel lezzetler arasında yer alan bir meze olarak sunulan lahana turşusu ile daha keyifli sofralar hazırlayabilirsiniz. Rengi ve görüntüsü ile sofralara renk katacak olan mor lahana turşusu yapımı ise oldukça basittir.

Mor Lahana Turşusu
Mor Lahana Turşusu

Mor Lahana Turşusu İçin Gerekenler

  • 1 adet orta boy mor lahana
  • 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu
  • Yarım limonun suyu
  • 5 diş sarımsak
  • 1,5 su bardağı sirke (elma ya da üzüm sirkesi isteğe bağlı)
  • 1,5 su bardağı su
  • 1 adet acı kırmızıbiber (acı sevenler için)

Mor Lahana Turşusu Yapımı

İlk olarak mor lahanaları ince ince doğrayınız. Bir süzgeç yardımıyla doğramış olduğunuz lahanaları ılık su ile güzelce yıkayınız. Yıkadığınız lahanaları, derin bir kaba alarak tuzlayınız ve 5 dakika kadar yavaş bir şekilde ovunuz. Lahanaların kendini salması ve tuzu iyi bir şekilde emebilmesi için 15 dakika kadar dinlendiriniz. Eğer acı olması isteniyorsa, 1 adet acı biberi de lahanaların arasına katabilirsiniz.

Dinlenme aşaması tamamlandıktan sonra mor lahana turşusu yapımı devam etmektedir. 1,5-2 litre boyutlarında bir cam kavanoz içerisine mor lahanaların yarısını koyunuz. İçeride hava kalmaması adına lahanalar baskı uygulanarak yavaş yavaş kavanoz içerisine doldurulmalıdır.

Mor Lahana Turşusu Yapımı
Mor Lahana Turşusu Yapımı

Önceden ayıklamış olduğunuz sarımsakları da son olarak lahanaların üzerine ekledikten sonra; limon suyu, lahanalardan kalan su, sirke ve 1,5 su bardağı su da eklenerek kavanozun kapağını kapatma aşamasına geliniz.

Mor Lahana Turşusu Nasıl Kurulur?

Tüm turşularda olduğu gibi mor lahana turşusu tarifi verilirken dikkat edilmesi gereken çok önemli nokta, kapağın nasıl kapatılacağıdır. İyi bir fermantasyon işlemi yaşanması açısından kavanozun kapağı kapatılmadan önce, kavanozun ağzına bir streç film, naylon ya da bir bez örtülerek gerilir. Böylece hava almadan kolayca kapatılır. Kavanozun kapağı kapatıldıktan sonra ise 3-4 dakika iyi bir şekilde çalkalanması gerekmektedir.

Mor Lahana Turşusu Tarifi
Mor Lahana Turşusu Tarifi

Mor Lahana Turşusunun Püf Noktası

Turşunuzu kurduktan sonra artık saklama aşamasına geçmeniz gerekmektedir. Bu aşamada fermantasyon işlemi gerçekleşir ve turşu hazır hale gelir. Mor lahana turşunuz, kurulduktan 1 hafta sonra hazır hale gelecektir. Bu nedenle serin ve ışık almayan bir yerde saklamak gerekmektedir. Bu süre sonunda ise turşu hazır hale gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here