Nar Reçeli Tarifi

0
Nar Reçeli Nasıl Yapılır?
Nar Reçeli Nasıl Yapılır?

Nar reçeli tatlı ve buruk tadın bir arada mükemmel bir uyum yakaladığı bir reçeldir. Evde nar reçeli tarifi nasıl olur diye merak edenler için en iyi nar reçeli tarifi sizlerle paylaşıldı. Nar reçeli nin tarifi özellikle sabah kahvaltılarınız için seçkin bir çeşit olacak. Şimdiden afiyet olsun!

Nar Reçeli Tarifi
Nar Reçeli Tarifi

Nar Reçeli İçin Malzemeler

  • 3 bardak sıkılmış nar suyu
  • 1 bardak nar tanesi
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 adet limon

Evde Nar Reçeli Tarifi

1 adet büyük narı ortadan enlemesine kesiniz. Tahta kaşık ile arka kısımlarına vura vura tanelerini çıkarınız. Tanelerin içinden beyaz zarları ayıklayınız. 1 bardak nar tanesi elde ettikten sonra diğer narların suyunu sıkarak 3-3,5 bardak sıkılmış nar suyu elde ediniz. Narların suyunu sıkmak için nar sıkma aparatı kullanmanız en pratik yol olacaktır.

Reçeli yapacağınız tencere içerisine nar sularını ve 3 su bardağı şekeri ilave ediniz. Şeker eriyene kadar yüksek ısıda pişiriniz. Kaynamaya başladıktan sonra yarım saat kadar nar suyunu şeker ile birlikte kaynatınız. Kaynama işlemi esnasında üzerinde köpükler birikecektir. Köpükler oluştukça bir kaşık yardımıyla sıyırıp ayırınız. Ardından ayıkladığınız nar tanelerini ilave ediniz. 1 adet limonun taze sıkılmış suyunu da ilave ediniz. 10-15 dakika kadar daha birlikte pişiriniz.

Evde Nar Reçeli Tarifi
Evde Nar Reçeli Tarifi

Reçelden çay kaşığı ile bir miktar ayırıp bir çay tabağında kıvamını kontrol ediniz. Yayılmayan, koyu ve jölemsi bir kıvama eriştiyse hazır demektir. Eğer istediğiniz koyuluk kıvamına erişmediyse bir süre daha kaynamaya bırakınız.

İstediğiniz kıvama ulaşan reçelinizi kaynamış suda bekletilen cam kavanozlara aktarınız. Kaynamış suda bekletilen cam kavanoz kapaklarını da bekletmeden üzerlerine sıkıca kapatarak mühürleyiniz. Cam kavanozları ters çevirip 1 gün bekletiniz. Böylece uzun süre saklayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

  • Reçeli cam kavanozlara doldurmadan önce soğumasını beklemeyiniz. Ocağın altını kapatır kapatmaz sıcakken yine önceden kaynatılmış cam kavanozlara hemen aktarınız.
  • Cam kavanozların kapaklarını da önceden kaynar suda bekletiniz ve henüz sıcakken kavanozlara kapatınız. Böylece genleşmiş haldeki kapaklar soğuduğunda bir miktar büzüşerek kendi kendine sıkıca mühürlenecektir.
Nar Reçeli Nin Tarifi
Nar Reçelinin Tarifinin Püf Noktaları

Nar Reçeli Tarifi İçin Öneriler

  • Kullandığınız nar taneleri size fazla ekşi geldiyse reçel için şeker miktarınızı kendi isteğinize göre bir miktar arttırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here