Nohutlu Bulgur Pilavı Tarifi

0
Nohutlu Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?
Nohutlu Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Nohutlu bulgur pilavı, ülkemizin sofralarında en çok tüketilen yemek çeşididir. Nohut, ilk defa Anadolu’da ekildi. Bu faydalı besin, lif ve protein bakımından oldukça zengindir. Sindirimi kolaylaştırır. Kanserin başlamasını önler. Ayrıca devamlı baş dönmesi yaşayan hastalara sülfat değerleri düşük teşhisi konulduğunda, beslenmeye dikkat etmeleri için nohut önerilir. Diğer vazgeçilmez besin olan bulgur, yüksek oranda lif içerir. Bu yüzden kolesterolü dengeler. B1 vitamini barındırdığı için sinir ve sindirim sistemlerine çok faydalıdır. Çocukların folik asit ihtiyacını karşılar.

Nohutlu Bulgur Pilavı
Nohutlu Bulgur Pilavı

Nohutlu Bulgur Pilavı

Sağlıklı besin kaynağı olan bu iki ürünün birleşmesiyle ortaya harika bir pilav çeşidi çıkıyor. Kolaylıkla yapacağınız bu tarifle, çocukların folik asit ihtiyacını karşıladığını unutmayın.

Nohutlu Bulgur Pilavı İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı önceden haşlanmış nohut
  • 1 su bardağı bulgur
  • 2 su bardağı kaynatılmış su
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • Sıvı yağ

Nohutlu Bulgur Pilavı Yapılışı

Tencereye öncelikle tereyağı ve sıvı yağı alın. Eriyen tereyağından sonra nohutları ekleyin ve bir süre kavurun. Kavrulan nohutların ardından yıkanan bulguru tencereye koyun ve yine kavurmaya devam edin. Sonra 2 su bardağı suyu ekleyip, suyunu çekene kadar kısık ateşte yavaşça pişirin. Suyu, bulgurun çeşidine göre ayarlayabilirsiniz. Bazı bulgurlar için biraz daha su ilave etmeniz gerekebilir. Afiyet olsun.

Nohutlu Bulgur Pilavı Tarifi
Nohutlu Bulgur Pilavı Tarifi

Nohutlu Bulgur Pilavının Alternatifi

Tavuklu nohutlu bulgur pilavı da sık yapılan yemeklerin başında gelir. Nohutlu bulgur pilavından farkı, sadece tavuk eti ve salçanın eklenmesidir. Didiklenmiş tavuk etini soteleyin ve salça ekleyin. Ardından diğer malzemeleri koyup, su ilave edin ve kısık ateşte pişirin. Bu tarif de ayrı bir lezzet ve vitamin deposu olma görevindedir.

Tavuklu Nohutlu Bulgur Pilavı
Tavuklu Nohutlu Bulgur Pilavı

Hangi Yemeklerle Servis Edilir?

Herkesin ilk aklına gelen turşu ya da cacık, bu pilavın baş yardımcılarıdır. En çok da taze fasulye yemeği tercih ediliyor. Patlıcan yemekleri vazgeçilmezler arasındadır. Et yemekleri de iyi bir tamamlayıcı oluyor. Lezzet bakımından yıllardır bu sentezler yapılmış ve onaylanmıştır. Çünkü her şeyi damak tadı belirliyor.

Kaç Kaloridir?

1 porsiyon yani 200 gram nohutlu bulgur pilavı, 228 kaloridir. Bu oran düşük bir değerdir. Kilo vermek için diyet listenize 1 porsiyon nohutlu bulgur pilavını ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here