Nohutlu Soğuk Çorba Tarifi

0
Nohutlu soğuk çorba nasıl yapılır?
Nohutlu soğuk çorba nasıl yapılır?

Çorbalar Türk kültürünün olmazsa olmazları arasındadır. Pek çok insan çorba ile yemeğe başlar ancak özellikle sıcak yaz aylarında sıcak çorbaların aksine soğuk iç ferahlatan çorbalar tercih edilir. Nohutlu soğuk çorbada bu çorbalardan biridir. Yarma ile beraber nohut içerisinde güzel bir uyum yakalayan nohutlu soğuk çorbaya eşlik eden yoğurt sizi bunaltıcı havalarda ferahlığa kavuşturmaya aday. İşte hem lezzetli hem ferahlatıcı nohutlu soğuk çorba tarifi.

Nohutlu soğuk çorba tarifi
Nohutlu soğuk çorba tarifi

Malzemeler;

  • Yarım kg yoğurt (yaklaşık 2,5 su bardağı)
  • 2 bardak haşlanmış nohut
  • 2 bardak haşlanmış buğday
  • 2 bardağa yakın su
  • Yarım demet taze nane
  • Tuz
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ

Nohutlu Soğuk Çorba Yapılışı

Nohutlu soğuk çorba yapılışına başlarken öncelikle bakliyatlarınızı haşlamalısınız bunun için bir gece öncesinden ıslattığınız buğday ve nohudu yumuşayıncaya kadar pişirmelisiniz. Pişirmek için ister düdüklü isterseniz de normal tencere kullanabilirsiniz.

Nohutlu soğuk çorba
Nohutlu soğuk çorba

Taze Nane İle Çorbanızı Tatlandırın

Bakliyatlarınızı hazırladıktan sonra derin bir tencerede su, tuz, yoğurt, sıvı yağı karıştırarak çırpın. Ayıklayıp yıkadığınız taze naneleri incecik kıyın.  Daha sonra haşlayıp süzdüğünüz ve soğuttuğunuz nohut ile buğdayı da bu tencereye ekleyin en son ince kıydığınız naneleri de tencereye ekleyerek çorbanızı karıştırın buzdolabında soğuttuktan sonra servis edeceğiniz çorbanız hazır, afiyet olsun.

Nohut ve Buğdayı Bir Gece Öncesinden Islatın

Hazırladığınız çorbayı https://www.ews.com.tr/demoonji-bone-24-parca-yuvarlak-6-kisilik-yemek-takimi adresinde bulabileceğiniz EW’s yemek takımının kâselerini kullanarak servis edebilirsiniz. Ayrıca çorbanın servisi sırasında üzerine sıvı yağ ile toz biberi karıştırıp gezdirebilirsiniz. Çorbanızın yapımı sırasında kullanacağınız bakliyatları bir gece öncesinden ıslatmanız size pişirme sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Demoonji bone 24 parça yuvarlak 6 kişilik yemek takımı
Demoonji bone 24 parça yuvarlak 6 kişilik yemek takımı

Çorbayı Soğutmak İçin Farklı Yollar Mevcut

Çorbanızı hazırlarken soğuk su kullanabileceğiniz gibi çorbanızı dolapta da soğutabilirsiniz. Ya da içerisine bir bardak normal su bir bardakta buz küpleri atarak istediğiniz soğukluğu yakalayabilirsiniz. Nohutlu soğuk çorba yaparken sadece buğdaydan değil daha farklı bakliyatlardan da faydalanabilirsiniz. Her bölgede farklılık gösteren soğuk çorba yapılışında kullanılan malzemelerin geneli bu şekilde olsa da farklı tatlar yakalamanız gayet mümkün. Çorbanızı nane ile değil dilerseniz dereotu ile de lezzetlendirebilirsiniz. Taze nane bulamazsanız kuru nane de işinizi görecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here