Patatesli Gözleme Tarifi

0
Patatesli Gözleme Nasıl Yapılır?
Patatesli Gözleme Nasıl Yapılır?

Patatesli gözleme Türk mutfağıyla özdeşleşen ve Türk damak tadına hitap eden bir hamur işi türüdür. Hazır yufka ile yapıldığında oldukça pratik olan ve doyuran bu lezzet; gün içerisinde, arkadaş toplantılarında ve sahur vakitlerinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Hazır yufkadan yapılan gözleme ile yufkasını kendiniz açtığınız gözleme arasında lezzet farkı yok denecek kadar azdır.

Patatesli Gözleme
Patatesli Gözleme

Patatesli gözleme tarifi için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki; gözlemeyi yapacağınız yufkanın mümkünse taze ve günlük yufka olması gerektiğidir. İkincisi, yufkanın fazla yırtık olması kullandığınız patates harcının dökülmesine ve hatta yanmasına neden olacağı için yırtık olan yufkaları bu tarifte kullanmamanız önerilir. Ve son olarak harcı çok sıcakken yufkaya dökmeniz, yufkanın yırtılmasına sebep olacağından; harcı ılık bir şekilde yufkaya dökmeniz gerekmektedir.

Patatesli Gözleme Tarifi
Patatesli Gözleme Tarifi

Hazır Yufkadan Patatesli Gözleme Nasıl Yapılır?

Hazır yufkadan patatesli gözleme için verilen malzemeler 4 kişilik bir aile içindir. Hazırlama ve pişirme süresi yaklaşık yarım saattir.

Hazır Yufkadan Patatesli Gözleme
Hazır Yufkadan Patatesli Gözleme

Patatesli Gözleme İçin Malzemeler

  • 3 orta boy patates
  • Tereyağı
  • 4 adet hazır yufka
  • 1 tane soğan
  • Yarım demet maydanoz (dilerseniz daha az ya da daha fazla kullanabilirsiniz)
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Acısız kırmızıbiber

Patatesli Gözleme Yapılışı

Patatesleri küçük bir tencereye alarak üstünü bir parmak geçecek kadar su ekleyin ve haşlanmaya bırakın.

Küçük bir tavanın içine küçük küçük doğranmış soğanları alın ve yağda kavurun. Haşlanan patatesleri rendeleyin ve kavrulan soğanların üstüne ekleyip karıştırın. Üstüne tuzu, baharatları ve ince kıyılmış maydanozları ekleyin. Maydanozların rengi solana kadar karıştırın ve altını kapatıp, harcı ılımaya bırakın.

Tezgahın üstüne bir tane yufkayı açın. Yufkanın ortasına ılık harçtan bir miktar koyun ve bohça tarzı olacak şekilde yufkayı kapatın. Tüm yufkaları bu şekilde hazırlayın ve gözleme tavasına çok az bir miktar tereyağı koyarak, ocağın altını açın.  Yufkayı gözleme tavasına koyun ve küçük bir parça tereyağını yufkanın ön yüzüne bırakın.

Yufkanın arkası kızarmaya başladıktan sonra, gözlemeyi ters çevirin ve her iki taraf da kızarana kadar ters yüz ederek devam edin. Hepinize afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here