Patlıcan Salatası Tarifi

0
Patlıcan salatası tarifi
Patlıcan salatası tarifi

Malzemeler

  • 6 adet orta boy patlıcan
  • 3 adet domates
  • 8 adet yeşil biber
  • 2 adet kırmızı biber
  • 2 adet soğan
  • 5 diş sarımsak
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Patlıcan salatası tarifi gerçekleştirmek amacıyla bir an önce tuz ve zeytinyağı haricindeki tüm malzemeler közlenir ve soğuması için bir kenarda 20 dakika bekletilir. Süre son bulunca közlenen malzemelerin kabuğu https://www.ews.com.tr/ews-show-julyen-soyacak adresinde bulabileceğiniz soyacak yardımıyla soyulur.

EWs show julyen soyacak
EWs show julyen soyacak

Kabukları soyulmuş bu malzemeler birbiriyle karıştırıldığında orantılı büyüklükte görülecek şekilde küçük parçalara ayrılır. Sonra derince ve genişçe bir kaba aktarılan doğranmış malzemelerin üzerine zeytinyağı ve tuz belirlenmiş miktar kadar temin edilip, aktarılır. Hepsi iyice karıştırılır.

Közlenmiş patlıcan salatası
Közlenmiş patlıcan salatası

Servis

Açık renk dar ama yayvan porselen kap tercih edilir. Genel anlamıyla sofrada bir adet olmak koşulu ile masanın tam ortasına hizalanmış ancak; özel davetlerde davetli sayısındaki artışa bağlı olarak her üç kişi için bir tane ve yine tam ortada hizalanmak koşulu ile tek kap tercih edilmektedir. Közlenmiş patlıcan salatası yapılışı hazırlığının sonucundaki karışım bu kaba aktarılır. Kabın yanına gümüş salata tutacağı ya da bir büyük boy servis çatalı konulur. Kabın sol veya sağ her iki köşesine birer adet olmak üzere katlanarak üçgen haline getirilmiş olan kapla aynı renkteki peçeteler konur.

Püf noktalar

Patlıcan salatası nasıl yapılır sorusuna çok yardımcı olacak diğer bir cevap işin sırlarına değinir. Sunumda birkaç peçete kullanımı önerilir. Tercihe göre kuru yemişler ve közlenmemiş yani taze veya közlenmiş diğer yeşillikler ince doğranmak şartı ile kullanılır. Sarımsak kokusunun ele bulaşmaması için soyumunda eldiven kullanımı önerilmektedir.

Patlıcan salatası
Patlıcan salatası

Faydaları

Saç dökülmesini azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Günlük B Vitamini ihtiyacının %75 ini karşılamaktadır. Bağırsak florasını harekete geçirerek hazmı sağlayarak ve dolayısıyla sindirim sisteminin rahatlamasına kolaylık sağlar. Kilo vermek isteyenler için ideal besin takviyesi olarak diyet listelerinde yer almaktadır.Fazla miktardaki kollajen madde içeriği sayesinde cilt sıkılığı ve nemini sağlar. Damar tıkanıklığını tedavi edici özelliği nedeniyle yüksek tansiyon tedavisini olumlu etkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here