Pesto Soslu Makarna Tarifi

0
Pesto Soslu Makarna
Pesto Soslu Makarna

Mutfaklarınızda bazen farklı lezzetler ile damaklarınızı şenlendirmek isteyebilirsiniz. Bunun için çok zahmetli ya da uğraştırıcı farklı yemekler yapmanıza gerek yok. Sadece küçük soslar, baharatlar ve çeşitli yemek kombinleri ile de keyifli, lezzetli yemekler hazırlamanız mümkündür. Pesto soslu makarna da yine makarnayla yapabileceğiniz, kolay ama yemesi oldukça keyifli bir lezzettir.

Pesto Sosu Nedir?

Pesto sos, makarnanın usta işi olduğu İtalya’da ortaya çıkmış bir sostur. İçerisinde parmesan peyniri, fesleğen, sarımsak, zeytinyağı ve fıstık bulunmaktadır. Rengi yeşil ve tadı oldukça hoş bir sostur. Aynı zamanda bu sos, sadece makarnada değil birçok farklı yemekte kullanılmaktadır. Özellikle tavuk yemeklerinde verdiği aroma ile de birçok kişinin beğenisini kazanmaktadır.

Pesto Sos Nedir?
Pesto Sos Nedir?

Pesto Soslu Makarna Malzemeler

  • 1/2 paket makarna
  • 50 gram taze fesleğen
  • 100 gram parmesan peyniri
  • 15 gram çam fıstığı
  • 1 diş sarımsak
  • 100 ml. zeytinyağı

Pesto Soslu Makarna Tarifi Nasıl Yapılır?

Pesto soslu makarna tarifi hazırlanırken, öncelikle pesto sosunu hazırlayarak başlamanız gerekmektedir. Pesto sosu hazırlamak için, fesleğen yapraklarını yıkayıp, suyunu da süzdürün. Ardından yaprakların kuru olması bakımından, bir kağıt havlu yardımı ile tek tek kurutun. Parmesan peyniri ve sarımsağı da rendeledikten sonra bir rondo içerisinde fesleğen yaprakları, parmesan peyniri, sarımsak ve çam fıstıklarını tamamen ezilene kadar çekin. Elde ettiğimiz karışımda herhangi bir pütürlük kalmaması gerektiğinden iyice parçalanması gerekmektedir.

Pesto Soslu Makarna Tarifi
Pesto Soslu Makarna Tarifi

Ardından zeytinyağını da azar azar sosa ekleyerek, kıvam almasını sağlayın. Pesto sosunuz hazır olduktan sonra, derin bir tencere içerisine ağzına kadar dolmayacak şekilde bol miktarda su koyun. Suyunuza, 10 gram kadar kaya tuzu atabilirsiniz. Su kaynamaya başladıktan sonra makarnaları atın ve makarnaların sertliği gidene kadar kaynamasını bekleyin. Makarnaları ocaktan alın ve süzdürün. Bu esnada makarnanın piştiği sudan da 1 bardak kadar ayırın.

Farklı bir tencere içerisinde süzülmüş makarnaları ve önceden hazırlamış olduğunuz pesto sosunu harmanlayın. Tüm bu aşamaların ardından pesto soslu makarna servise hazır hale gelmektedir.

Pesto Soslu Makarna Tarifi Püf Noktası

Pesto sosu hazırlanırken, malzemelerin iyi bir şekilde ezildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Eğer iyi bir şekilde ezemeyeceğinizi düşünüyorsanız, marketlerde hazır pesto soslu makarna hazırlayabileceğiniz hazır pesto sosları bulunmaktadır. Aynı şekilde hazır pesto sosu ile de makarnanızı hazırlayabilirsiniz.

Hazır Pesto Soslu Makarna
Hazır Pesto Soslu Makarna Püf Noktaları

Pesto Soslu Makarna Nasıl Servis Edilir?

Hazırladığınız makarna, yeşil renkli bir görünüme sahip olacaktır. İsterseniz tavuk ya da et ürünlerinden hazırlanan bir yemeğin yanında, dilerseniz de sade bir şekilde servis edebilirsiniz. Aynı zamanda birkaç fesleğen yaprağı kullanarak, makarnanın üzerini süsleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here