Puf Böreği Tarifi

0
Puf böreği hamuru
Puf böreği hamuru

Milletçe böreğin her türlüsünü sevdiğimiz aşikâr ancak içlerinden öyle bir tanesi var ki hem kahvaltıda hem çay saatlerinde kısacası ne zaman isterseniz tüketebileceğiniz bir börek olan puf böreğidir. İsminden de anlaşılacağı üzere puf puf kabaran yumuşacık bir börek olan kolay puf böreği tarifi sizler için hazırlandı.

Kolay puf böreği tarifi
Kolay puf böreği tarifi

Malzemeler;

  • Yarım kilo un
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 yumurta

İçi için arzunuza göre peynir, zeytin, kıyma, patates

Puf Böreği Yapılışı

Kolay puf böreğini yapmak için öncelikle derin bir kaba hamur için gerekli malzemeleri koyun ve yumuşak ele yapışmayan bir kıvam elde edene kadar yoğurun. 10 dakika kadar dinlendirdiğiniz hamuru küçük parçalar halinde bezleyin ve çay tabağı büyüklüğünde açın. Hamurun bir kısmına dilediğiniz iç harcını koyun ve yarısındaki hamurla üzerini kapatın. Kenarlarını iyice kapatmalısınız ki kızarırken kenarları açılmasın. Bunun için kenarlarını çatalla bastırarak kapatın.

Kolay puf böreği
Kolay puf böreği

Böreklerinizi Bol Kızgın Yağda Kızartmalısınız

Hazırladığınız puf böreklerini https://www.ews.com.tr/ews-emate-tropik-22cm-kizartma-tenceresii adresinden bulabileceğiniz EW’S kızartma tenceresinde kızdırdığınız yağda önlü arkalı kızartın. Kızgın yağa giren böreklerinizin nasıl kabardığını görünce şaşıracaksınız. Kızaran böreklerinizi havlu kâğıt serdiğiniz servis tabağına alın ve ilk sıcağı çıkınca servis edin, afiyet olsun.

EWs emate tropik 22 cm kızartma tenceresi
EWs emate tropik 22 cm kızartma tenceresi

Karbonat Hamurunuzu Kabartan Temel Madde

Puf böreği hamuru yaparken kullandığınız karbonat böreğin kabarması ve yağ çekmemesi için önemli bir rol üstlenmiştir. Böreğinizin iç harcını arzunuza göre hazırlayabilirsiniz ancak kahvaltı için yapıyorsanız peynirli maydanozlu harç bu böreğe çok yakışacaktır. Faza yağda kızarmasına rağmen neredeyse hiç yağ çekmeyen puf böreğini habersiz gelen misafirlerinize kolayca ikram edebilirsiniz. Mayalanması için saatler gerekmeyen puf böreği tarifini uygularken yukarıdaki aşamaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Hamur Çok ince ve Çok Kalın Olmamalıdır

Puf böreği yapımı oldukça kolay fakat bir o kadarda lezzetli olan bir tariftir. Sabah kahvaltılarına akşamüstü çay saatlerine çok yakışacak puf böreğini açarken fazla büyük ve ince açmamalısınız. Aynı zamanda fazla kalın da olmamalıdır. Kıvamında açmanız istediğiniz pufluğu yakalamanızı sağlayacaktır. Lezzetli bir puf böreği için hamurunu iyi yoğurmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here