Saç Kavurma Tarifi

0
Sac Kavurma Nasıl Yapılır?
Sac Kavurma Nasıl Yapılır?

Et sevenlerin vazgeçemediği lezzetlerden biri olan sac kavurma kırmızı etten yapılmaktadır. Et tercihi damak tadınıza göre kuzu veya dana olabilmektedir. Her ne kadar kurban bayramında akıllara gelse de, et sevenlerin sıkça tükettiği saç kavurma tarifi sizlerle.

Sac Kavurma Tarifi
Sac Kavurma Tarifi

Saç Kavurma İçin Malzemeler

  • 1 kg yağsız kuşbaşı et (tercihen dana veya kuzu)
  • 1 soğan
  • 2 kapya biber
  • 2 yeşilbiber
  • 4 domates
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber

Saç Kavurma Nasıl Yapılır?

Sac kavurma tarifi dana eti ile yapılabileceği gibi kuzu etiyle de yapılabilmektedir. Saç kavurma tarifini yapmak için kuşbaşı doğradığınız etleri saca atarak suyunu salıp çekene kadar pişirin. Etler suyunu çektikten sonra yemeklik doğranmış soğanlar ve sıvı yağ da saca eklenerek kavurma işlemine devam edilir.

Sac Kavurma Tarifi Dana Eti
Sac Kavurma Tarifi Dana Eti İle Nasıl Yapılır?

Sac Kavurmayı Sıcak Servis Etmelisiniz

Sacda kavrulan karışıma küp doğradığınız biberleri de ekleyerek pişirmeye devam edin. En son kabuklarını soyup doğradığınız domatesleri de saca ilave edin. Baharatlarını da koyduktan sonra kapağını kapatarak kısık ateşte pişirmeye devam edin. Domatesler suyunu çekene kadar pişirdiğiniz sac kavurmayı sıcak şekilde servis edebilirsiniz.

Etiniz Yağsız Olmalıdır

Kuzu sac kavurma tarifi için de aynı tarifi kuzu etiyle pişirerek yapabilirsiniz. Sac kavurma yapımı için sac şart değildir. İnce tabanlı tava kullanarak da yemeğinizi yapabilirsiniz. Granit tava sacı olmayanlar için kullanılabilecek tava çeşitlerindendir. Sac kavurmada kullanılan etin yağsız olması ve sert bölgeden olmaması oldukça önemlidir. Etlerin pişirirken sertleşmemesi için tuz en son eklenmelidir.

Kuzu Sac Kavurma Tarifi
Kuzu Sac Kavurma Tarifi

Etinizi Kapak Kapalı Pişirmelisiniz

Et sote pişirirken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise pişirme sıralamasıdır. Önce et daha sonra soğanlar, sonra biberler ve en son domates eklenerek pişirilmelidir. Sac kavurma sadece kırmızı etle değil beyaz etle de yapılabilir, bunun için tavuk saç kavurma yapabilirsiniz.  Sac kavurma yaparken kapağın kapalı tutulmasının sebebi etlerin buharla pişerek yumuşak olmasıdır.

Doğru Pişirme Tekniklerini Kullanın

Doğru pişirme teknikleri uygulandığında yumuşacık ağızda dağılan sac kavurma yiyebilirsiniz. Sac kavurma yaparken baharat miktarını arzunuza göre değiştirebilirsiniz. Orijinal tarifin dışında damak zevkinize göre yemeğinizi çeşitlendirebilirsiniz. Sac kavurmayı pişirirken odun ateşinden yararlanabilme şansınız varsa etiniz daha lezzetli olacaktır ancak tüplü sac da işinizi görecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here