Sodalı Börek Tarifi

0
Sodalı Börek
Sodalı Börek Nasıl Yapılır?

İçi dolu dolu ağızda eriyen lezzetiyle sodalı börek davet sofralarınızın vazgeçilmezi olacak. Kabarmasını sağlayan soda ilavesiyle bildiğiniz diğer böreklerden farklı olan sodalı börek tarifi yanında eşlik edecek çayla muhteşem bir ikili olacak. Peki, bu kadar lezzetli sodalı börek nasıl yapılır?

Sodalı Börek Tarifi
Sodalı Börek Tarifi

Sodalı Börek Yapılışı

Malzemeler;

  • 1 kg hazır yufka
  • 2 yumurta (bir tanesinin sarısı üzerine sürülecek)
  • Yarım su bardağından 1 parmak fazla süt
  • Yarım su bardağından 1 parmak fazla sıvı yağ
  • 1 şişe maden suyu

İç Harcı İçin;

  • 250 gram böreklik peynir
  • ½ demet maydanoz

Sosu Tüm Tepsiye Eşit Dağıtın

Sodalı peynirli börek tarifi yapımına öncelikle yufkaların üzerine dökeceğiniz harçla başlamalısınız. Bunun için öncelikle yumurta, süt ve yağı bir çırpma kabına koyup çırpmaya başlayın. Ardından granit fırın tepsisini yağladıktan sonra ilk kat yufkayı kenarları dışarıda kalacak şekilde tepsiye yerleştirin ve üzerine hazırladığınız sosu bir kaşık yardımıyla gezdirerek yayın. Diğer iki yufkaya da aynı işleme tekrarlayın.

Sodalı Peynirli Börek Tarifi
Sodalı Peynirli Börek Tarifi

İç Harcını Tam Ortasına Koyun

Üçüncü yufkayı da sosladıktan sonra hazırladığınız iç harcın tamamını bu kata boşaltın ve tepsinin her tarafına yayın. Daha sonra sırayla dördüncü ve beşinci kat yufkayı da serip soslayalım. Sonrasında en alta kalan yufkanın kenarlarını da yukarı toplayarak soslayın ve son kat olan altıncı yufkayı da kenarlarını tepsinin içinde kalacak şekilde en üste serin ve ardından soslayın.

Sodayı Döktükten Sonra Dolapta Dinlendirin

Böreklerinizi istediğiniz şekilde dilimledikten sonra bir şişe maden suyunu tüm tepsiye eşit dağılacak şekilde dökün ve yaklaşık bir saat süreyle dolapta böreği dinlendirin. Böreğin bu aşamada kabardığını göreceksiniz. Sonrasında ise üzerine yumurta sarısı sürdüğünüz sodalı böreğinizi önceden ısıttığınız 180 derece fırında kontrollü şekilde yaklaşık yarım saat pişirin. Fırından çıkardığınız yumuşacık sodalı böreğiniz servise hazır. Dilerseniz sıcak dilerseniz de soğuk servis edebilir.

Puf Puf Börek İçin Soda Döküp Dinlendirin

Sodalı börek tarifini uygularken sodayı en son eklemeyi unutmayın böylece böreğiniz daha çok kabaracak ve dinlendirme sürenize bağlı olarak tüm içi sodayı çekecektir. Sodalı börek tarifi resimli olarak incelendiğinde ne kadar puf puf olduğunu görebilirsiniz.

Sodalı Börek Tarifi Resimli
Sodalı Börek Tarifi Resimli Anlatım

İç harcı orta kat olan üçüncü kata dökmek ağzına yoğun tatlar gelmesini sevenler için oldukça yerinde bir tercihtir. Ancak bundan hoşlanmıyorsanız kat aralarında iç dağılımını yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here