Sushi Nasıl Yapılır?

0
Sushi nasıl yapılır?
Sushi nasıl yapılır?

Uzak Doğu kültürü sadece yaşam tarzıyla değil aynı zamanda yemek kültürüyle de dikkat çekiyor. Özellikle sushi son dönemlerde ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilmeye başlandı. Her ne kadar restoranlarda tüketilebilen bir yiyecek olarak bilinse de rahatlıkla evde de yapılabilir. Bu yazımızda sizler için evde sushi nasıl yapılır, ayrıntılı bir şekilde anlattık. Hazırsanız gerekli malzemelerle başlayalım.

Evde sushi nasıl yapılır?
Evde sushi nasıl yapılır?

Sushi Malzemeler:

 • 1 tutam susam
 • 1 adet nori (sushi yosunu),
 • 1 tatlı kaşığı wasabi
 • Ton balığı veya 1 dilim ince füme somon
 • 1 kâse pirinç sirkesi
 • 1 su bardağı pirin.
 • 2 dilim salatalık
 • Soya sosu
 • Sarma tahtası

Sushi Hazırlanışı:

Sushi nasıl yapılır diye merak eden sizler, gereken malzemeleri hazırladıysanız sushi tarifi denemenize başlayabilirsiniz.

 1. Öncelikle bir bardak pirinci küçük bir tencerenin içinde yağsız, tuzsuz şekilde suyunu çekene kadar kaynatın.
 2. Sarma tahtasına 1 adet sushi yosununu parlak tarafı alt kısmına denk gelecek şekilde yerleştirin. Daha sonra ufak bir kâseye koyduğunuz pirinç sirkesiyle yeterli miktarda ıslatın.
 3. Pirinç sirkesiyle elinizi ıslatıp hazırlamış olduğunuz yağsız, tuzsuz pilavdan bir parça alın ve homojen bir biçimde sushi yosununun üzerine yayın.
 4. Bir sonrada ki aşamada sushi yosununa yaydığınız pilavın üstüne wasabiyi şerit şeklinde dağıtın. Şerit şeklinde dağıttığınız wasabinin üzerine füme şeklinde çiğ somonu ve dilimlenmiş salatalıkları yerleştirin.
 5. Son aşamada biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Sarma tahtasının size dönük kısmını yavaşça yukarı kaydırarak sushi yosununu içinde ki malzemeleri dökmeden sarmaya başlayın. Bu işlemi gerçekleştirirken fazla sıkı yapmamaya özen gösterin.
 6. Sushi yosununu sardıktan sonra 6 eşit parçaya bölün.
 7. Küçük bir kaseye soya sosunu koyun. Damak zevkinize uygun olduğunu düşünüyorsanız soya sosu yerine zencefil turşusu da kullanabilirsiniz.
 8. Hazırladığınız sushileri tabağa yerleştirin. Son olarak supla Amerikan servis ya da Arow Yaprak Amerikan servisle şık bir biçimde sunabilirsiniz.

  Sushi tarifi için Ews'in Arow Yaprak Amerikan Servisi
  Sushi tarifi için Ews’in Arow Yaprak Amerikan Servisi

Sizler için verdiğimiz 8 aşamadan sonra sushiniz hazır. Uzak Doğu mutfağından doğan bu eşsiz lezzeti restoranda gitmeden kendiniz yaparak tadabilirsiniz. İsterseniz tarifi yanına hazırlayacağınız noodle ile daha keyifli ve lezzetli hale getirebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here