Tava Böreği Tarifi

0
Tava Böreği Nasıl Yapılır?
Tava Böreği Nasıl Yapılır?

Evde kolayca yapılabilecek yemek tarifleri, her zaman hanımların kurtarıcısı konumundadır. Yufka ile çok kolay bir şekilde hazırlanabilecek tava böreği ile kısa süre içerisinde harikalar yaratmanız mümkündür. Aniden çıkagelen misafirlerinize de hemen hazırlayarak ikram edebileceğiniz bu böreğin tarifine ise yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Tava Böreği
Tava Böreği

Tava Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 3 adet yufka
  • Yarım su bardağı süt ya da 5-6 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 adet yumurta
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ

İç Malzemeleri;

  • Beyaz peynir
  • Kaşar peyniri
  • Maydanoz (isteğe bağlı)

Tava Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?

Elinizdeki malzemelere göre bir boyuta sahip olan tavanın tabanını 1 ya da 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ile güzelce yağlayın. Bir kase içerisinde süt, yumurta ve sıvı yağı karıştırarak çırpın. Yağlamış olduğunuz tavanın tabanına, tava kenarlarından yufkanın fazlalık kısımları sarkacak şekilde yufkayı serin. Bir yufkanın yarısını ise elinizle iri parçalar şeklinde kopartarak, rastgele bir biçimde tavaya koyun. Çırpmış ve hazırlamış olduğunuz karışımın yarısını üzerine gezdirin ve kalan yarım yufkayı da yine iri parçalar kopararak tavaya serin.

Hazırladığınız tavaya rendelenmiş kaşar peyniri, ufalanmış beyaz peynir ve maydanozdan oluşan iç harcını gezdirin. İç harcında kullanmak istediğiniz miktar, sizin ne kadar sevdiğinize bağlıdır. Bu nedenle dilediğiniz kadar iç harç hazırlayabilirsiniz. İç harcı da kolay tava böreği içinde eşit şekilde paylaştırdıktan sonra, kalan 1 adet yufkayı da iri parçalar şeklinde parçalayarak, harcın üzerine yerleştirin.

Kolay Tava Böreği
Kolay Tava Böreği

İlk olarak sermiş olduğumuz yufkanın kenarlarından sarkan bölümü de büzdürülmüş bir şekilde böreğin üst kısmına kapatın. Artık böreğiniz pişmeye hazır.

Tava Böreği Nasıl Pişirilir?

Tava böreği, diğer börekler gibi fırında değil ocakta pişirilmektedir. Ocağınızın en büyük gözünü yakın ve altını en kısık dereceye  alın. Tavayı ocağa koyduktan sonra 5-6 dakika pişmesini bekleyin. Sık sık kontrol etmeyi ve altının kızarıp kızarmadığına bakmayı da unutmayın. Yufkadan tava böreği alt kısmı kızardıktan sonra, bir tepsi ya da büyük bir tabak yardımı ile ters düz edin. Üst kısmı da kızardıktan sonra artık böreğiniz servise hazır.

Yufkadan Tava Böreği
Yufkadan Tava Böreği Nasıl Pişirilir?

Tava Böreği Püf Noktası

Tava böreği, alt üst edilirken servis tabağına ya da bir tepsiye alındığında, tavaya hafif yağ damlatılması, böreğinizin yapışmasının önüne geçmektedir. Bunun yanında hazırlanışında yufkanın kenarlardan sarkması da sonradan böreğin üst kapağı olacağından oldukça önemlidir.

Tava Böreğinde Kullanılabilecek Diğer Malzemeler

Tava böreği hazırlarken, istekleriniz doğrultusunda farklı malzemeler de kullanabilirsiniz. İç harcında zevkinize göre ıspanak, patates, sosis ya da sucuk gibi malzemeler de tercih edebilirsiniz. Kolay bir börek olmasından dolayı, iç harcı ile böreği nasıl lezzetli ve yemesi daha keyifli bir hale getirmek tamamı ile sizin elinizde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here