Tereyağlı Karides Tarifi

0
Tereyağlı Karides Tarifi
Tereyağlı Karides Tarifi

Deniz ürünleri hem sağlık, hem de lezzet bakımından eşi benzeri bulunmayan velinimetlerdir. Karides de deniz ürünleri içerisinde balıktan sonra en çok tüketimi tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Tereyağlı karides tarifi ile sağlıklı besin maddesi olan karidesleri daha lezzetli hale getirerek tüketebilirsiniz.

Karidesin Faydaları Nelerdir?

Karides tüm deniz canlılarında olduğu gibi Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Bu sayede hem beynin, hem de B12 vitamini ile kan hücrelerinin gelişimine katkı sağlar. D vitamini deposu olması ile bilinen karides, kalsiyum ve fosfor açısından zengindir ve dişler ile kemiklerin iyi bir şekilde gelişmesi ve güçlenmesi için de yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kanserle mücadelede büyük bir rol oynayan selenyum minerali, karideste bulunan en önemli özelliktir.

Karidesin Faydaları
Karidesin Faydaları

Tereyağlı Karides Tarifi İçin Malzemeler

  • 750 gram karides
  • 4 yemek kaşığı tereyağı
  • 4-5 diş sarımsak
  • 1 limonun suyu
  • 2 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
  • 1 fincan su
  • Tavuk suyu
  • Tuz ve karabiber

Tereyağlı Karides Nasıl Yapılır?

Kabuklarını temizleyip yıkadığınız karideslerinizin suyunu güzelce süzün. Yağda kızaracağından dolayı suyunun iyice süzülmesi ve kağıt peçete ile güzelce kurulamanız tavsiye edilmektedir. Ardından orta ateşte ısıttığınız tavanızda tereyağınızın yarısını eritin. Karideslerinizi, tuz ve karabiberi bu tava içerisinde harmanlayarak 2-3 dakika kadar kavurun ve pembeleşince ocağın altını kapatın.

Başka bir tava alarak, tereyağınızın kalan kısmını eritin. İçerisine ince kıyılmış ya da iyice ezilmiş sarımsaklarınızı ekleyerek 1 dakika boyunca kavurun. 1 fincan su, tavuk suyu ve limon suyunu da tavaya ekleyerek kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra suyunu çekene kadar 1-2 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın ve ardından hazırladığınız karideslerle karıştırın. İnce ince kıymış olduğunuz maydanozları da ilave ederek güzelce harmanlayın. Tereyağlı karides servise hazır.

Tereyağlı Karides
Tereyağlı Karides

Tereyağlı Karides Pişirme Önerileri

Karidesin kabuğu temizlenirken, özel bir yöntem kullanılır. Temizleme esnasında öncelikle başını ve bacaklarını gövdeden ayırmanız, ardından kuyruğundan tutarak kabuğunu sıyırmanız gerekmektedir. Donmuş karides kullanıyorsanız, buzu tam çözülmeden kabuğunu temizlemeniz durumunda daha kolay bir şekilde kabuğu sıyırabilirsiniz. Aynı zamanda isterseniz karideslerinizi tereyağlı karides güveç şeklinde fırında da pişirebilirsiniz.

Tereyağlı Karides Güveç
Tereyağlı Karides Güveçte Yapılışı

Tereyağlı Karides Tarifi Püf Noktası

Tereyağlı karideslerinizin pişirme süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Yapısı narin bir et türü olduğundan dolayı eğer fazla pişirirseniz etler kuruyacaktır ve lezzetini kaybedecektir. Bu nedenle ufak boy karidesler için 2-3, jumbo boylar için 3-4 dakika tavada kavurmanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here