Yüksük Çorbası Tarifi

0
Yüksük Çorbası Nasıl Yapılır?
Yüksük Çorbası Nasıl Yapılır?

Türk mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır, bu aşikâr. Et yemeklerinden tatlıya, dolmadan çorbaya kadar bu kadar zengin çeşitleri olan bir kültürde bu lezzetlere kayıtsız kalmak da haliyle imkânsız. İşte kayıtsız kalmanın imkânsız olduğu yüksük çorbası bu lezzetlerden sadece biri. Tam bir kış çorbası olan yüksük çorbası içerisinde et suyu, nohut, mantı içeriyor. Hatta ismini de bu mantıları kesmeye yarayan yüksükten aldığı söyleniyor. Peki, hem lezzetli hem de oldukça besleyici bir tarif olan yüksük çorbası nasıl yapılır?

Yüksük Çorbası İçin Malzemeler

  • 2 bardak haşlanmış nohut
  • 3.5 bardak dondurulmuş mantı
  • 7 bardak et suyu
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı salça (tercihen domates)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı kuru nane

Yüksük Çorbası Yapılışı

Yüksük çorbası tarifi için öncelikle bir tencerede erittiğiniz tereyağı ile beraber salçayı kavurmaya başlayın. Ardından daha öncesinden kaynatıp hazırladığınız et suyunu da bu tencereye ekleyerek kaynamaya bırakın. Ardından hazır nohut kullanmak istemezseniz bir gece öncesinden ıslattığınız 2 bardak nohudu düdüklü tencerede yaklaşık 15 dakika kadar pişirin.

Yüksük Çorbası Tarifi
Yüksük Çorbası Tarifi

Çorbanın Tuzunu En Son Ekleyin

Tenceredeki et suyunuz kaynadıktan sonra haşladığınız nohutları ve önceden yaptığınız ya da hazır aldığınız mantıları da bu tencereye ekleyin. Tuzunu ve naneyi de eklediğiniz yüksük çorbasını, altını kısarak yaklaşık on dakika kadar daha kaynatın ve ardından 24 parça kare 6 kişilik yemek takımı kaselerini kullanarak sıcak şekilde servis edin. Afiyet olsun.

EWs Demoonji Bone 24 Parça Kare 6 Kişilik Yemek Takımı
EWs Demoonji Bone 24 Parça Kare 6 Kişilik Yemek Takımı

Yüksük Çorbasının El Yapımı Mantı Tarifi

Yüksük çorbası yaparken mantıları kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için iki su bardağı un, bir yumurta, bir çay bardağı su, bir tutam tuz ile mantı hamurunu hazırlayın. Ardından hamuru bezelere ayırın ve dinlendirin. Dinlendirdiğiniz hamurları sırayla mantı inceliğinde açın ve küçük kareler keserek 250 gram kıyma, bir soğan ve karabiberle hazırladığınız harcı içlerine doldurup çapraz köşelerden karşılıklı kapatın.

Yüksük Çorbası
Yüksük Çorbası

Et Suyunu ve Nohutları Önceden Hazırlayarak Zaman Kazanın

Bu mantıyı isterseniz önceden hazırlayıp derin dondurucuda saklayarak daha sonra da kullanabilirsiniz. Yüksük çorbası yapımında kullandığınız et suyunu önceden hazırlamak size zaman kazandıracaktır. Nohutları da önceden haşlayıp dondurucuya atarak çorba yapımında kolaylık sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here